11 דרכים לחבר את התלמידים לעולם הטבע והסביבה

תלמידים וסביבות למידה טבעיות

כפי שכולנו בטח יודעים, עידוד ילדים לאהבת הטבע והימצאות באוויר הפתוח חשוב להפליא. העולם הטבעי מספק אינסוף הזדמנויות לחקר, למידה והנאה. עם זאת, עם כל כך הרבה הסחות דעת ודרישות מתחרות לזמן ולתשומת לב של ילדים, זה יכול להיות קשה לגרום להם להתרגש מהבילוי בחוץ. לכן זה כל כך חשוב להפוך את הפעילויות בחוץ למרתקות ומהנות. כאשר ילדים נהנים ומרגישים מחוברים לעולם הטבע, סביר יותר שהם יפתחו גישות והתנהגויות חיוביות כלפי הטבע.

על ידי מתן הזדמנויות לחקר, משחק וגילוי בטבע, נוכל לעזור לילדים לפתח תחושת חיבור ושייכות לעולם הטבע. ישנם יתרונות רבים בכך שנצליח לגרום לילדים להעריך ולאהוב להיות בחוץ בטבע. מחקרים הראו כי בילוי בטבע יכול לשפר את הבריאות הפיזית של הילדים, את ההתפתחות הקוגניטיבית, את הרווחה הרגשית ואת עמדותיהם הסביבתיות. זה גם יכול לעזור להם לפתח תחושת פליאה וסקרנות לגבי העולם הסובב אותם, מה שיכול להוביל להערכה שתלווה אותם במשך כל חייהם. במאמר זה נציג בפניכם 11 דרכים ורעיונות שיעזרו לכם לעודד ילדים להתחבר לטבע.

גינה ובוסתן לימודיים

טיפוח תחושת אחריות לטבע בקרב התלמידים

למדו את התלמידים שלכם על חשיבות שימור הטבע והתפקיד שהם יכולים למלא בהגנה על עולם הטבע. אנו חיים בתקופה בה נושא האקלים והיחס שלנו כחברה לטבע נמצא בכותרות ובעל משקל רב. עודדו אותם לאסוף פסולת, לחסוך במים ולמחזר, ולספק להם הזדמנויות לפעול בנושאים סביבתיים. זה יכול לעזור להם לפתח תחושת אחריות ומחויבות לעולם הטבע. כדאי לשלב משחקים ואפילו אפליקציות כדי להוסיף אלמנט של תחרות והנאה שיעזור להם להירתם בהתחלה. בהמשך הם כבר יוכלו להפוך את זה להרגל.

אפליקציה לדוגמא: Clean Coin

הפכו את השהייה והפעילות החוץ כיתתית להרגל

 שלבו זמן שהות בחוץ קבוע בשגרה של התלמידים. גם אם זה רק הליכה קצרה או כמה דקות בחצר האחורית. ככל שהם יתרגלו לבלות יותר זמן בחוץ, הסיכוי שהם ילמדו להנות מהזמן הזה גדל. שלבו את ההשהייה בטבע בתכנית הלימודים: הוסיפו שיעורים ופעילויות מבוססי טבע בתכנית הלימודים, כגון למידה על החי והצומח המקומיים או שימוש בחומרים טבעיים בפרויקטים אמנותיים. זה יכול לעזור לתלמידים לראות את העולם הטבעי כחלק אינטגרלי מהחינוך שלהם.

סיפורים מרגשים מהשטח

תיצרו עבור התלמידים חוויות מעשיות בחיק הטבע

אפשרו לתלמידים לעסוק בעולם הטבע באמצעות פעילויות מעשית, כגון זריעת ירקות, שתילה, טיפול בצמחים או התבוננות בחרקים. זה יכול לעזור להם לפתח תחושת בעלות והערכה לעולם הטבע. דרך פעילויות אלו למדו אותם על עולם החי והצומח. עודדו אותם לחקור ולשאול שאלות.

שתפו את התלמידים בתכנון של הפעילויות

תנו לתלמידים לקחת חלק בקבלת ההחלטות ובתכנון הפעילויות שתעשו בחצר בית הספר. תנו להם לבחור את המיקום או הפעילות ועודדו אותם לחשוב בצורה יצירתית. כוונו אותם ליצור פעילויות בעלות השפעה הקשורות בטיפוח וביצירה. בצורה זו הם ירגישו קשר משמעותי יותר עם התוצר שישיאירו אחריהם, מה שיוביל לתחושה של משמעות.

עודדו חקירה של התלמידים

עודדו את התלמידים לשאול שאלות ולחקור את עולם הטבע בתנאים שלהם. צרו עבורם הזדמנויות להתבונן, להתנסות ולגלות בטבע.

היעזרו באפליקציות כמו שמופיעות בעמוד הזה.

6 משחקים ירוקים לכל המשפחה!

ספקו עבורם הזדמנויות למשחק לא מובנה במרחבים החוץ כיתתיים

הרשו לתלמידים לשחק ולחקור בחצר בית הספר ללא מטרה ספציפית. עודדו אותם לטפס על עצים, לחפור באדמה ובחול או להתבונן בעולם הטבע שסביבם.

שאלו את התלמידים שלכם שאלות פתוחות

עודדו את התלמידים לשאול שאלות על מה שהם רואים, שומעים וחווים בטבע. שאלות פתוחות מעודדות חקירה ולמידה. לדוגמא – "מה אתה שם לב בצמחים באזור זה?" או "למה אתה חושב שציפורים בונות קנים בעצים?"

השתמשו בלמידה מבוססת חקר בפעילויות החוץ כיתתיות

שלבו למידה מבוססת חקר בשיעורים ופעילויות בחצר בית הספר. ספקו לתלמידים שאלה או בעיה לפתור, ותנו להם להשתמש בתצפיות ובמיומנויות החשיבה הביקורתית שלהם כדי למצוא תשובות.

השתמשו ביומן טבע

ספקו לתלמידים יומן טבע שבו הם יכולים לתעד את התצפיות, הציורים והשאלות שלהם על עולם הטבע. עודדו אותם להשתמש ביומן כדי להרהר בחוויותיהם וליצור קשרים בין היבטים שונים של הטבע.

תלמיד סקרן

ספקו לתלמידים משאבים לחקירה

ספקו לתלמידים משאבים כגון משקפת, משקפי מגדלת ומדריכי שטח כדי לעזור להם לחקור ולהתבונן בעולם הטבע. כלים אלו יכולים לעזור לתלמידים לראות את הפרטים והמורכבות של עולם הטבע ולעודד אותם לשאול שאלות וליצור קשרים. גם כאן ניתן להשתמש באפליקציות שציינו מקודם. עידוד חקר וחקירה יכול לעזור לתלמידים לפתח תחושת סקרנות ותהייה לגבי עולם הטבע, מה שיכול להוביל להערכה ואהבה עמוקה יותר להיות בחוץ בטבע.

הפכו את השהיה במרחבים החוץ כיתתיים לפעילות כיפית

אחת הדרכים היעילות ביותר להפוך פעילויות מסוג זה למהנות היא להתאים אותן לתחומי העניין והיכולות של התלמידים שלכם. אם אתם יודעים שתלמיד אוהב חיות, למשל, תכנן פעילות הכוללת התבוננות ולמידה על חיות הבר המקומיות. עבור תלמיד עם הרבה מרץ, תכננו משחק בחוץ או מסלול מכשולים שיניעו אותו לזוז ולעסוק בסביבתו.

בסופו של דבר, המטרה של הפיכת פעילויות בחצר בית הספר למהנות ומרתקות היא לעזור לתלמידים לפתח אהבה והערכה לעולם הטבע. על ידי מתן הזדמנויות לחוויות חיוביות ומהנות בטבע, נוכל לעזור להם לראות בעולם הטבע חלק חשוב ומרגש מחייהם.

עזרו לתלמידים להפוך למבוגרים השומרים על הסביבה

כמורה, לגרום לתלמידים לאהוב וליהנות מהטבע וחצר בית הספר יכול להיות אתגר. עם זאת, זהו חלק מהותי מהתפתחותם הפיזית, הרגשית והקוגניטיבית של ילדים.

עולם הטבע מספק אינסוף הזדמנויות ללמידה, חקר וכיף, וחשוב לעודד ילדים לעסוק בו. במאמר זה עברנו על מספר דרכים לעשות זאת, כגון התאמת פעילויות בחצר בית הספר לתחומי העניין והיכולות של התלמידים, אספקת משאבים לחקירה ועידוד למידה מבוססת חקר. פעילויות במרחבים החוץ כיתתיים, כגון טיולים ומשחקי חוץ, יכולות להיות דרכים מהנות ומרתקות לגרום לילדים להתעניין בחיק הטבע.

קטלוג

על ידי מתן חוויות חיוביות ומהנות לילדים בטבע, נוכל לעזור להם לפתח אהבה והערכה לעולם הטבע שתלווה אותם למשך כל חייהם. פעילויות אלו גם יעזרו לילדים לפתח תחושת אחריות על הסביבה על ידי זה שנלמד אותם על קיימות ונעודד אותם להיות מודעים לסביבה. בסופו של דבר, המטרה היא ליצור דור של ילדים שמתלהבים מהעולם הטבעי ואשר מחויבים לשמר אותו עבור הדורות הבאים.

אז בואו נעבוד יחד כדי להוציא את התלמידים שלנו החוצה ונעזור להם לגלות את הקסם שבטבע!

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הכנו עבורכם סדרה של מערכי שיעור מושקעים במיוחד עבור חממות לימודיות וגינות בית ספריות!

כל מה שאתם צריכים לעשות זה לרשום את כתובת המייל שלכם והמערכים ישלחו אליכם. באהבה מאיתנו! 

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

תכנית קיימות בעזרת חממה

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter