צפו בגן משחקים חדשני וטבעי שהילדים לא ירצו לעזוב!

גן המשחקים הטבעי מספק לילד ערכים הנגזרים מהטבע. הערכים החינוכיים אותם מספק הטבע הם רבים וכוללים: יצירתיות ודמיון, סקרנות ורצון לחקור, אמפתיה רבה יותר לסובב, כבוד ועזרה לזולת ולסביבה שלו, הקשבה וסבלנות, הקטנת הצורך בתשומת לב, הקטנת סימפטומים של היפראקטיביות וסימפטומים דומים. גן המשחקים הטבעי שלנו נותן מענה לכל אלו ועוד!

גני משחקים טבעיים

גן המשחקים הטבעי (Playscape) מייצג מקום טבעי כגון יער. גני משחקים טבעיים נועדו במטרה לקרב אנשים בחזרה לטבע וליהנות מהיתרונות הקיימים בשהייה וחיבור לטבע, באמצעות אלמנטים למשחק מחומרים טבעיים, צמחים מקומיים, גבעות ותלוליות, מתקני צליל והרבה עצים. תכנון ופיתוח המרחב כולו כאלמנט משחקי ע"י עיצוב פני הקרקע והנוף, באופן תלת ממדי, תוך שימוש באלמנטים טבעיים. הכנסת הטבע למרחב האורבני נקראת- יצירת "סביבות משחק" (playscapes) ואלו זהות לגנים הטבעיים בכך שאינן מכילות מתקני משחק סטנדרטיים (פלסטיק, גומ וכו'). הן מוגדרות לא ע"י גבולות ברורים אלא ע"י עיצוב הנוף והסביבה.

"אם ילדים לא יגדלו כשהם יודעים על הטבע ומעריכים אותו, הם לא יבינו את החשיבות שלו, ואם הם לא יבינו את החשיבות שלו, הם לא יגנו עליו, ואם הם לא יגנו עליו, מי כן?"

יתרונות

 • הגדלת הפעילות הגופנית
 • מיומנויות מוטוריות עדינות וגדולות
 • פיתוח קוגניטיבי
 • טיפול לשיקום מחלות נפשיות ו / או גופניות. 
 • מצמצמים בריונות 
 • מגדילים את המיקוד ואת טווח הקשב ומסייעים בכישורים חברתיים. 
 • מעלות את רמת הפעילות הגופנית של הילדים ואת היכולת המוטורית.
 • מחקרים מצביעים על קשר ישיר בין החשיפה לטבע לרווחתם הפיזית, הנפשית והרגשית של ילדים. זה אומר שילדים חולים בתדירות נמוכה יותר כאשר הם נחשפים לטבע.
 • לרוב עלות הקמת גן משחקים טבעי הוא זול יותר מאשר הקמת גן משחקים עם מתקנים רגילים, שמעבר לעלות הייצור יש גם עלות של ההובלה (לפעמים זה ייבוא מחו"ל) וגם הצורך בחיפוי קרקע תקני. 
 • הגן הטבעי פורש את המשחק על פני כל החצר בהרבה מתקנים ופינות קטנות. לא מדובר במתקן אחד גדול, אשר צורך עם הקמתו סכום כסף אדיר.
 • סביבת משחק טבעית מותאמת למספר ילדים גדול יותר מאשר גן המשחקים הסטנדרטי, מאחר וכל כולה הינו אלמנט משחקי ולא רק מתקן העומד בלב פארק. 
 • בגן המשחקים הטבעי ישנן פחות תאונות ורמת הפציעות נמוכה יותר.
 • ייצור מתקני משחק סטנדרטיים מבוסס ברובו על נפט כמשאב האנרגיה העיקרי שהינו משאב שאינו מתחדש. סביבת משחק מבוססת על משאבים טבעיים שפחות מזיקים לסביבה והם מפחיתים את ההשפעות הסביבתיות שיש בהקמת גני משחקים סטנדרטים ויקרים, וגם תורמות לשיפור בתי גידול של חיות בר וייפוי סביבתם
 • בגמר השימוש שלהם, מתקני המשחק הרגילים הינם פסולת שאינה ניתנת לשימוש חוזר ואינה אקולוגית לסביבה. לעומתה, סביבת משחק טבעית מפחיתה את טביעת הרגל האקולוגית.
 •  

פרויקטים שעשינו

גני המשחקים הטבעיים של חלום חדש ייחודיות ומותאמות באופן אישי!

מספר דוגמאות להקמת גני משחקים טבעיים, המתאימים למוסדות חינוך, רשויות (שטחים ציבוריים) ופעילויות במסגרת אחריות תאגידית.

"גן החושים"

מושב מזור מ.א חבל מודיעין

גן החושים במזור, משמש מרחב אשר צוות "מדריך נגיש" (מטעם המועצה, משרד התיירות ועמותת לוטם) משתמשים בו כמסלול הדרכה לאנשים עם ובלי מוגבלויות. בנוסף לכך, קהילת מושב מזור והסביבה, נהנים מגן משחקים טבעי. בשיתוף הקהילה, החל תהליך תכנון אשר כלל איתור וניתוח צרכים והתאמה לתא השטח. לאחר עבודת תכנון מעמיקה, החל תהליך הביצוע, אשר שיתף את תושבי מזור וקהילת "מדריך נגיש" בהקמתו. עכשיו כולם יכולים להנות מבוסתן פרי, גינות ירק, בריכה אקולוגית, גן משחקים טבעי, גן מוסיקלי ואזורי ישיבה!

אוהל אינדיאני (טיפי), אתגר החבלים, קורות הליכה, צלחת מעופפת, הליכת נינג'ה, מאנקי בר, פיסול סביבתי, גן מוזיקלי, ספסלים חיים, פרגולה, בוסתן וגינת ירק, בריכה אקולוגית

גן משחקים טבעי מושב מזור

גן משחקים ויער מאכל

קיבוץ מורן מ.א משגב

דרך תהליך חשיבה משותף עם הנהלת הקיבוץ, תושבים ובעלי תפקידים, נוצרה תכנית מקורית וייחודית להקמת גן משחקים טבעי ויער מאכל, אשר ישמש את כלל התושבים. המרחב הציבורי תוכנן בקפידה, בהתאם לצרכים שעלו מהקהילה בהתחשב במספר גורמים: חינוך ביישוב, מענה לילדים, נוער ומבוגרים, יצירת מפגש קהילתי במרחבים טבעיים ועוד. הסביבה הטבעית החדשה, הוקמה בשיתוף התושבים והולידה שטח ציבורי פתוח בהתאם לרוח היישוב ולעקרונות החשובים ביותר עבורם!

פרגולה ירוקה, ספסלי ישיבה, שביל דילוג, קורות הליכה, מנהרת הקסם, הלו מי שם, כיפה גאודזית, יער מאכל

מעוניינים ליצור גן משחקים טבעי ?