גני משחקים טבעיים

גן המשחקים הטבעי מספק לילד ערכים הנגזרים מהטבע. הערכים החינוכיים אותם מספק הטבע הם רבים וכוללים: יצירתיות ודמיון, סקרנות ורצון לחקור, אמפתיה רבה יותר לסובב, כבוד ועזרה לזולת ולסביבה שלו, הקשבה וסבלנות, הקטנת הצורך בתשומת לב, הקטנת סימפטומים של היפראקטיביות וסימפטומים דומים. גן המשחקים הטבעי שלנו נותן מענה לכל אלו ועוד!

גן המשחקים הטבעי מספק לילד ערכים הנגזרים מהטבע. הערכים החינוכיים אותם מספק הטבע הם רבים וכוללים: יצירתיות ודמיון, סקרנות ורצון לחקור, אמפתיה רבה יותר לסובב, כבוד ועזרה לזולת ולסביבה שלו, הקשבה וסבלנות, הקטנת הצורך בתשומת לב, הקטנת סימפטומים של היפראקטיביות וסימפטומים דומים. גן המשחקים הטבעי שלנו נותן מענה לכל אלו ועוד!

צפו בגן משחקים חדשני וטבעי שהילדים לא ירצו לעזוב!

גן המשחקים הטבעי (Playscape) מייצג מקום טבעי כגון יער. גני משחקים טבעיים נועדו במטרה לקרב אנשים בחזרה לטבע וליהנות מהיתרונות הקיימים בשהייה וחיבור לטבע, באמצעות אלמנטים למשחק מחומרים טבעיים, צמחים מקומיים, גבעות ותלוליות, מתקני צליל, עצים וצמחים. תכנון ופיתוח המרחב כולו כאלמנט משחקי ע"י עיצוב פני הקרקע והנוף, באופן תלת ממדי, תוך שימוש באלמנטים טבעיים. הכנסת הטבע למרחב האורבני נקראת – יצירת "סביבות משחק" (playscapes) ואלו זהות לגנים הטבעיים בכך שאינן מכילות מתקני משחק סטנדרטיים (פלסטיק, גומ וכו'). הן מוגדרות לא ע"י גבולות ברורים אלא ע"י עיצוב הנוף והסביבה. 

סיכום פרויקט

גן משחקים וטבעי לבית ספר "על אזורי" תפן כפר ורדים

גני משחקים טבעיים
גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

"אם ילדים לא יגדלו כשהם יודעים על הטבע ומעריכים אותו, הם לא יבינו את החשיבות שלו, ואם הם לא יבינו את החשיבות שלו, הם לא יגנו עליו, ואם הם לא יגנו עליו, מי כן?"

סר דיויד אטנבורו

היתרונות של גני משחקים טבעיים

 • הגדלת הפעילות הגופנית
 •  מיומנויות מוטוריות עדינות וגדולות
 • פיתוח קוגניטיבי
 • טיפול לשיקום מחלות נפשיות ו/או גופניות. 
 • מצמצמים בריונות 
 • מגדילים את המיקוד ואת טווח הקשב ומסייעים בכישורים חברתיים. 
 • מעלים את רמת הפעילות הגופנית של הילדים ואת היכולת המוטורית.
 • מחקרים מצביעים על קשר ישיר בין חשיפה לטבע לרווחתם הפיזית, הנפשית והרגשית של ילדים. זה אומר שילדים חולים בתדירות נמוכה יותר כאשר הם נחשפים לטבע.
 • לרוב עלות הקמת גן משחקים טבעי היא זולה יותר מאשר הקמת גן משחקים עם מתקנים רגילים, שמעבר לעלות הייצור יש גם עלות של ההובלה (לפעמים זה ייבוא מחו"ל) וגם הצורך בחיפוי קרקע תקני. גם התחזוקה שלו זולה ואף הולכת וקטנה לאורך השנים (בזכות תכנון נופי אקולוגי).
 •  הגן הטבעי פורש את המשחק על פני כל החצר בהרבה מתקנים ופינות קטנות. לא מדובר במתקן אחד גדול, אשר צורך עם הקמתו סכום כסף אדיר.
 • סביבת משחק טבעית מותאמת למספר ילדים גדול יותר מאשר גן המשחקים הסטנדרטי, מאחר וכל כולה הינה אלמנט משחקי ולא רק מתקן העומד בלב פארק. 
 • בגן המשחקים הטבעי ישנן פחות תאונות ורמת הפציעות נמוכה יותר.
 •  ייצור מתקני משחק סטנדרטיים מבוסס ברובו על נפט כמשאב האנרגיה העיקרי שהינו משאב שאינו מתחדש. סביבת משחק מבוססת על משאבים טבעיים שפחות מזיקים לסביבה והם מפחיתים את ההשפעות הסביבתיות שיש בהקמת גני משחקים סטנדרטים ויקרים, וגם תורמות לשיפור בתי גידול של חיות בר תוך ייפוי סביבתם.
 • בגמר השימוש שלהם, מתקני המשחק הרגילים הינם פסולת שאינה ניתנת לשימוש חוזר ואינה אקולוגית לסביבה. לעומתה, סביבת משחק טבעית מפחיתה את טביעת הרגל האקולוגית.

האלמנטים שמרכיבים את גני המשחקים הטבעיים שלנו

גני משחקים טבעיים

בית ספר "על אזורי" דמוקרטי תפן כפר ורדים

arrow

צפו בסרטון שלנו!

arrow

גרור את הסמן כדי לראות תמונות לפני\אחרי של המרחב

גן המשחקים בבי"ס הדמוקרטי "תפן", הוקם לאחר תהליך חשיבה קפדני ומעמיק בשיתוף קהילת ביה"ס. כחלק מהתהליך בוצע תכנון נופי לחצר אשר כלל את כל הצרכים של קהילת ביה"ס. התכנון מכיל בתוכו את כל העקרונות של גן המשחקים הטבעי, לצד רעיונות פדגוגיים מותאמים לגילאים השונים ולתפיסה הבית ספרית. הקמת החצרות כללה פיתוח שטח משמעותי, יצירת מפלסים והפרדה טבעית לגילאים השונים, הקמת צמחיה, מתקנים, אלמנטים נוספים וחיפויי קרקע. חלק מהתוצרים בוצעו גם הם בשיתוף תלמידיי בית הספר והקהילה. התוצאה היא חצר משחקים טבעית ועשירה, אשר מותאמת לגילאים ולצרכים שונים ומכילה מגוון רב של מתקנים ואלמנטים ייחודיים.

לפני/אחרי

לפני
אחרי
גני משחקים טבעיים
גני משחקים טבעיים
גני משחקים טבעיים
גני משחקים טבעיים

מעוניינים ליצור גני משחקים טבעיים ?

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

מרחב למידה חוץ-כיתתי בבית ספר מעלה הגליל, מעונה‎

קראו על התכנון והקמת מרחבי למידה חוץ כיתתיים בביה"ס "מעלה הגליל".

חצר שמתאימה בדיוק לכם

שנים של נסיון בעבודה עם לקוחות שונים אפשרו לנו לרכוש ידע איכותי ויכולת התמודדות עם מגוון אתגרים.

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter