דיווח מהשטח – הכנס השנתי ה-17 לחינוך סביבתי

הכנס השנתי ה-17 לחינוך סביבתי

נסענו אתמול לכנס השנתי של החינוך הסביבתי במכללה האקדמית בית ברל. היו שם הרבה אנשים, כמה מאות והיה נחמד לראות כמה אנשים מתאגדים סביב הנושא. המשתתפים היו מיצגים של כמעט כל האוכלוסיות.

אני יתחיל מהסוף…

במושב שהיה מוקדש ליוזמות חינוך סביבתי שונות, הגיע ההיי-לייט של האירוע מבחינתי – עלה ילד כבן 12, מבית הספר הדמוקרטי בחדרה והסביר לנו בפשטות, רהיטות והשראה על חינוך דרך מאבק סביבתי. הוא סיפר על המעורבות שלו במאבק נגד תחנת הכח הפחמית בחדרה, שכלל הפגנות, השתתפות בוועדות תכנון, הופעה בפני ועדה בכנסת ואקטיביזם במדיה! וואוו! היו שם עוד כמה דברים מעניינים שאישרו לנו שאנחנו בדרך הנכונה בהרבה מובנים.

ואחרי שהתחלתי מהסוף, אמשיך עם ביקורת אישית שלי – אני חייב לציין שהיו שם כוסות וכלים חד פעמיים בכמויות גדולות במיוחד. אמנם רובם היו מחומרים טבעיים שכביכול מתקמפסטים (אני אף פעם לא בדקתי), אבל לא היו שם פחים המיועדים לכך. אנשים זרקו אותם לפח עם כל יתר הזבל. זה עדיין ילך להטמנה, שם יתפרק אנאירובית וישחרר גז מטאן שהוא משהו כמו 25 פעמים יותר מזיק כגז חממה מפחמן דו-חמצני – כפי שהוסבר לנו בכנס. למה קשה לנו למצוא פתרון לדברים הפשוטים והקטנים של חיים ברי קיימא ומתחשבים בסביבה? מישהו יכול להסביר לי?

וחזרה להתחלה…

המושב הפותח היה מרשים מבחינת הרמה האקדמית והמקצועית של המרצים (פרופסורים, דוקטורים, מנהלי משרדים ואגפים במשרדי ממשלה וגופים עצמאיים) אך קצת מייגע מרוב תודות לבעלי שם ודרגה. ההרצאות בחלקן היו מעניינות ובחלקן קצת דחוסות. הכי מעניין היה, לדעתי, ההרצאה של ראש השירות המטאורולוגי שהראה גרפים שמראים איך ההתחממות פוגעת במזרח התיכון יותר מהממוצע העולמי (זה אומר עלייה של עד 4 מעלות עד סוף המאה), ובישראל במיוחד בצפון הארץ. אך מבחינת אירועי אקלים אחרים, כמו מיעוט או ריבוי גשם ושלג, הוא דווקא הראה נתונים מלפני 70 שנה של אירועים דומים ובכך הסביר שחלק מהתופעות שאנחנו חווים הם תוצאה של מעגלים טבעיים (לא בהשפעת התנהגות בני אדם – לפחות לא המתועשת). עם זאת הוא ציין שהאירועים הקיצוניים ללא ספק יתגברו כתוצאה מהשפעת האדם על האקלים, גם בתדירות וגם באפקט ההכפלה (כמה גורמים יחד יוצרים יותר מסכום החלקים). מההרצאה של המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה התבהר שעל מנת שהממשלה והמשרדים השונים יעמדו ביעדים שהממשלה התחייבה אליהם, יש צורך בלחץ ציבורי הרבה יותר גדול. כרגע הם פשוט לא מתקרבים לעמוד בהתחייבויות וחלק מהמשרדים אפילו לא משתפים פעולה. רגע טוב לכך יכול להיות מצעד האקלים שיתקיים ב- 28.4 בת"א – אירוע קרנבלי, מסונכרן גלובאלית, שמטרתו הגברת המודעות והפעלת לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות.

תודה רבה לכל מי שלקח חלק בכנס בכל צורה שהיא. מדהים שזה כבר הכנס ה-17 ושחינוך סביבתי זה נושא חשוב אשר גורם למאות אנשים לצאת מביתם ולהגיע לכנס!

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.