מה הקשר בין ה"מאפיה האסטונית" ובלוקצ'יין לבין קיימות וחדשנות בחינוך?!

ערי חינוך - אסטוניה

מה הקשר בין ה"מאפיה האסטונית" ובלוקצ'יין (blockchain) לבין קיימות וחדשנות בחינוך?! אז זהו, יש הרבה קשר…

בסוף חודש מרץ, כאשר כולם התכוננו לחג הפסח, הרווחתי בגדול בכך שהשתתפתי במשלחת חינוכית מטעם "ערי חינוך", אשר יצאה לחקור וללמוד את עולם החינוך, קיימות וקידמה ממדינה קטנה ומיוחדת – אסטוניה! הדבר העיקרי (והכל כך חשוב) שהם מתקדמים בו הוא: אוטונומיה, אמון וכבוד. יש לכולנו הרבה מה ללמוד מהשיטה שלהם. אתם בטח שואלים את עצמכם: מה הקשר בין אסטוניה לקדמה חינוכית? אז אני אספר לכם:

  1. מובילים בדירוג העולמי במבחני פיזה ב-3 השנים האחרונות.
  2. באסטוניה מגוון רחב של תפיסות חינוכיות, מוסדות חינוך במגוון צורות וצבעים, מלימוד חוץ כיתתי (גם בטמפ' של 20- מעלות!!!) ועד רובוטיקה מתקדמת, בתי ספר מקצועיים עם מוניטין גבוה מאוד (ולא סתם…) ובניה ירוקה מתקדמת. והכל על בסיס אמון כנה במערכת ובשלטון, כבוד מרבי לתלמיד ואוטונומיה מקסימלית למנהלים ולמורים!
  3. המדינה מתנהלת ברובה על "בלוקצ'יין" – תפיסה טכנולוגית במחשוב, המאפשרת פעילות מאובטחת באינטרנט ואימות של טרנזקציות בין צדדים שונים ללא צורך בישות ניהול מרכזית. זה בעצם אומר שאחוז הבירוקרטיה במדינה שואף ל 0%. אפשר לפתוח עסק דרך האינטרנט ב-3 שעות! אפשר להצביע בבחירות (מכל מקום בעולם) דרך הסמארטפון, כל אדם בעולם יכול להוציא תעודת זהות אלקטרונית לזרים שגרים בחו"ל – e-Residency ולהשתמש בכל השירותים של המדינה.
  4. אסטוניה היא אומת סטארט-אפ! בין היתר, הסטארט-אפ "סקייפ" (skype) צמח בשורותיה.
  5. ה"מאפיה האסטונית" – לא, זו לא עוד קבוצת אנשים שמשתמשת בכח ובכסף על מנת לשלוט באחרים ולמקסם רווחים. זו בעצם קהילת הסטארטאפים האסטונית, אשר כוללת בתוכה מאות סטארטאפים ועשרות בתחום החינוך. למתעניינים ולמשקיעים שווה לעקוב אחריהם…

מהמסע הזה למדתי המון דברים מעניינים והבנתי שהדברים העיקריים להצלחתם ולהתקדמות המהירה שלהם, הם האמון שהאזרחים נותנים במערכת והכבוד לתלמיד (אין גדרות, אין סורגים ולא מפחדים לקחת אחריות). זה מוביל לתמיכה וליציבות, אשר מאפשרת לעשות שינויים עמוקים ומהותיים בחברה ובמערכת החינוך בפרט. היעד העיקרי של משרד החינוך האסטוני הוא האושר של התלמיד ויש להם רק חמישה (3 חובה +2 בחירה) מבחנים לאומיים! דרך אגב, למבחני פיזה הם לא מכינים את התלמידים מראש, אפילו לא פעם אחת…

למדתי שלא משנה כמה אוטונומיה וחופש יצירה קיימים במערכת, בסוף הכל מתנקז לאותה מורה, אשר נמצאת עם התלמידים בכיתה. היא זו שתוביל ותחנך אותם על-פי כישוריה והכלים הקיימים לרשותה. ולכן, בחירת המורים והכשרתם, הנם חלק עיקרי במערכת החינוך האסטונית. וכפי שאמרה לנו אחת המנהלות כאשר שאלנו אותה כיצד ההישגים של התלמידים כל כך גבוהים? "פשוט יש לנו מורים מצוינים" היא ענתה בקצרה. הביקור באסטוניה עזר לי להעריך את הפדגוגיות החדשניות, היצירתיות והקידמה אשר קיימות בחלק מבתי הספר בישראל, בהיבטים של חינוך לקיימות, למידה רב גילאית, רב תחומית וכדומה… לא פגשתי באסטוניה פדגוגיות שהפילו אותי מהכיסא או שאינני מכיר מהחינוך בישראל.

העשייה בתחום החינוך לקיימות נמצאת בחיתולים באסטוניה, וכמו כן במדינות נוספות באירופה. בהיבט הזה, ישראל נמצאת במקום די מתקדם, הן מבחינת מגוון האפשרויות והתכניות והן מבחינה המודעות לתחום זה.

למידה חוץ כיתתית קיימת באסטוניה וגם בהיבט הזה יש לאן להתקדם. זכיתי לבקר ב"גן יער" פשוט ומקסים, במקום יפיפה! על גדות נהר, הכל לבן משלג והילדים נהנים מהחיים יחד עם צוות הגננות המקסימות. ישנם 2 מבנים קטנים אשר נבנו ע"י הורי הגן, מחומרים טבעיים. הם משמשים בעיקר לשנת צהריים וליצירה בימים גשומים במיוחד. מלבד זאת, גם בטמפרטורה של 20- מעלות (!!!) הילדים והצוות נהנים מכל רגע בטבע. הגן הנו גן רב גילאי ( 2.5-6 שנים), אשר בו מתודות מגוונות.

לסיכום – יש משהו חזק בלראות מקומות חדשים, שיטות חדשות ובעיקר לעצור מחיי היום יום לטובת למידה והתבוננות. לקחתי איתי את החופש, אוטונומיה וכבוד אשר שולטים במערכת החינוך ושמחתי על הפדגוגיות השונות, היצירתיות והחינוך לקיימות אשר אני מכיר פה, במערכת החינוך הישראלית.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter