חיות הולכות ונעלמות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נמרי המדבר. הם היו המלכים הבלתי מעורערים של הטבע הארצישראלי, נצר אחרון לעידן פראי, אימתן של חיות הבית בקיבוצי ים המלח. שורה של טרגדיות, רובן מעשה ידי אדם, גרמו להם להיעלם מהנוף, ואפילו טביעות הרגליים שלהם לא נראו כבר שנים.

נמר. צילום: אייל ברטוב

נמר המדבר הוא הנמר הקטן ביותר בעולם, ואורכו כ-160–180 סנטימטר. צבע פרוות הגב צהוב בהיר ועליה שזורות חברבורות שחורות, מראה שמקנה הסוואה טובה בנוף המדברי בו הוא חי. זנב הנמר ארוך מאוד, ובזמן הליכה הוא מורם לרוב למעלה באופן שחושף את צידו התחתון שצבעו לבן. הזכרים שוקלים בממוצע 30 קילוגרמים, והנקבות כ-20 קילוגרמים. בעקבות גודלו הקטן, נמר המדבר יעדיף טרף קטן בהתאמה. תזונתו מורכבת משפני סלע, ארנבות, יעלים, חוגלות, מכרסמים וחיות קטנות אחרות.

ככל הנראה נותרו ממנו בכל העולם בסך הכול 200־250 פרטים, רובם הגדול בתימן, עומאן וערב הסעודית. בשיאה הוערכה אוכלוסיית הנמרים בישראל בכ-10-20 פרטים.

הכחדת הנמרים בישראל החלה בשנות התשעים של המאה הקודמת. נהוג לשייך את ההכחדה למספר גורמים כגון התערבות והפרעה אנושית, לרבות הרעלה במזיד או בשוגג, ומחלת חתלתלת שקיבלו מחתולים.

המחקר האחרון על נמרים בישראל נערך ע"י חוקרים מאוניברסיטת תל אביב בשנים 2002–2003. לפי הממצאים שהתבססו על מחקר גנטי של גללים הוערכה אז אוכלוסיית הנמרים בנגב ובמדבר יהודה בכ-8 פרטים. כיום כבר נראה שבישראל הנמר נמצא על סף הכחדה קריטי אם לא כבר נכחד.

שתפו את הפוסט הזה עם חבריכם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים שעשויים לעניין אותך

שימוש נכון במים ובונוס מיוחד לכיתה!

על אף יכולות ההתפלה והשבת הקולחים שהתפתחו בישראל, האוכלוסייה ממשיכה לגדול ועמה גדל הביקוש למים. לכן, חשוב להסביר לילדים, על חשיבות השימוש

conference ort network

תובנות מכנס האקלים של רשת אורט

ביום חמישי (9.12) נערך כנס האקלים של רשת אורט באוניברסיטת תל אביב. גונן רוזנר (מנכ"ל ומייסד שותף חלום חדש) הוזמן להתארח בפאנל

השאירו תגובה

על חלום חדש

חלום חדש מתמחה בהתאמת תכניות אישיות להעצמה ופיתוח- לתלמידים, צוותי הוראה ולקהילה, על-ידיי יצירת תוצרים ברי קיימא. אנו מציעים מגוון תכניות חינוכיות לתלמידים וצוותי הוראה- פרויקטים מעשיים, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וימיי שיא לכל הגילאים.

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזלטר שלנו

תעקבו אחרי כל מה שקורה בחלום חדש כדי לא לפספס חדשות ומבצעים!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לך את העזרה המקצועית הדרושה לך לפרויקט שלך.