העתיד של סביבות למידה חוץ כיתתיות

תלמידים לומדים בחוץ

למידה חוץ-כיתתית (בתוך בית הספר ומחוצה לו) מתרחשת מחוץ לגבולות חדר הכיתה בסביבה המזמנת תהליך למידה טבעי מתוך התנסות ישירה של הלומדים עם אובייקט או תופעה. סביבה זו היא חלק אינטגרלי מרצף תהליך הלמידה. הייחוד שלה הוא באופי ההתנסות שהיא מזמנת לתלמידים ובמושגים שניתן להמחיש באמצעותה.

מבחינה פיזית ישנה אבחנה בין סביבות למידה חוץ-כיתתיות:

 1. סביבות פתוחות (תחת כיפת השמיים)
 2. סביבות סגורות (בתוך מבנה)
 3. סביבות מותאמות לביקורי קהל (כמו: מוזיאון, אתר ארכיאולוגי)
 4. סביבות שאינן מותאמות לצורכי קהל (כמו: מפעל תעשייה, אתר בטבע)

מחקרים שנערכו באנגליה לאורך עשר שנים שנים (Dillon et al., 2006) מעידים כי למידה חוץ-כיתתית המתוכננת היטב, המיושמת והמוערכת באופן ראוי מזמנת ללומדים הזדמנויות בעלות ערך מוסף להתנסויותיהם בכיתה לפיתוח הידע שלהם והמיומנויות. לצורך תכנון, הפעלה והערכה של למידה חוץ-כיתתית מוצע למיין את הפעילויות על פי שלושה קריטריונים:

 1. מטרת הפעילות הלימודית החוץ-כיתתית, לדוגמה: רגשית, חברתית, קוגניטיבית, פיתוח מיומנויות
 2. משתנים פיזיים הקשורים לסביבת הלימוד, כגון: גורמי מזג אוויר, זמינות של תופעות, תופעות בלתי צפויות, סוגי הפרעות חיצוניות
 3. משך הפעילות בסביבה החוץ כיתתית משפיע על המרחק בין בית הספר למקום בו מתרחשת התופעה, על היקף התופעה הנלמדת ועל היקף הארגון המתלווה ללמידה.

 

יתרונות הלמידה בסביבה חוץ-כיתתית

 1. מאפשרת המחשה רבה יותר של מושגי יסוד
 2. מזמנת התנסות בלתי אמצעית עם האובייקט או התופעה הנלמדת ומשיגה בכך המחשה והבנה מעמיקה יותר של הנושא הנלמד
 3. יכולה לספק תנאים של מעבדת שדה לצורך חקירה של תופעות ביולוגיות, גיאולוגיות, פיזיקליות וחברתיות
 4. מאפשרת לרכוש מיומנויות חקר שדה ושיטות עבודה המאפיינות תחומי דעת שונים
 5. תורמת לשכלול אסטרטגיות חשיבה מסדר גבוהשנים (Dillon et al., 2006) מעידים

מודל פדגוגי ללמידה בסביבה חוץ-כיתתית

אחד המודלים הפדגוגיים ללמידה בסביבה חוץ-כיתתית הוא המודל של ניר אוריון (אוריון, 2003) הכולל שלושה מרכיבים: השיעור המקדים בכיתה, הלמידה בסביבה החוץ-כיתתית והשיעור העוקב בכיתה.

 1. השיעור המקדים בכיתה – למידה משמעותית בסביבה חוץ-כיתתית תתרחש אם יצומצמו מרחבי הזרות של הלומדים במרחב החוץ-כיתתי באמצעות הכנה מקדימה בכיתה. אוריון (שם) מתייחס לשלוש זרויות:

א : זרות קוגניטיבית – הכוונה למידת ההיכרות של הלומדים עם מיומנויות ומושגי יסוד הנדרשים לביצוע משימות לימודיות בסביבה החוץ-כיתתית. הפער בין מידת ההיכרות של הלומדים עם מיומנויות ומושגי יסוד שידרשו להם בפעילות החוץ-כיתתית ניתן לצמצום באמצעות שיעור מקדים בכיתה המוביל להבניית ידע ומיומנויות רלוונטיות.

ב : זרות פסיכולוגית – הכוונה לפער בין ציפיות הלומדים מהאירוע לבין מהלכו בפועל. ניתן לצמצם פער זה באמצעות שיעור מקדים בכיתה הכולל מידע על מטרות הפעילות, לוח זמנים, מרחק הליכה, תיאור הפעילות והמשימות הלימודיות.

ג : זרות גיאוגרפית – הכוונה למידת ההיכרות של הלומדים עם הסביבה הפיזית, כלומר המקום, הפעילות והדרך אליה. במידה והפעילות נערכת בסביבה שאינה מוכרת ללומדים ניתן לצמצם את הפער בשיעור מקדים המציג תמונות או סרטון וידאו של האזור ולהיעזר במפות התואמות לגיל הלומדים.

 1. הפעילות בסביבה החוץ-כיתתית – הלמידה החוץ-כיתתית מאפשרת ללומדים התנסות ישירה באמצעים מוחשיים. חשוב שסביבה זו תזמן למידה בעלת ערך מוסף לפעילות בכיתה, תהיה רלוונטית לתלמידים ומתאימה לתוכן הנלמד.
 2. השיעור העוקב בכיתה –מאפשר לתלמידים תהליכים של עיבוד מידע חדש, הסקת מסקנות והבניית הכללות. חשוב שתהליכים אלה יתרחשו תוך כדי אינטראקציה בין התלמידים למורה ובינם לבין עמיתיהם.

סביבת למידה חוץ-כיתתית ולמידה משמעותית

סביבת הלמידה החוץ-כיתתית היא משאב ללמידה משמעותית:

 1. מזמנת למידה ממשית, אמיתית ואותנטית המעודדת את מעורבות הלומד בתהליך הבניית ידע.
 2. מקדמת תהליך למידה טבעי מתוך התנסות ישירה וחווייתית, ובכך מעוררת עניין וסקרנות של הלומדים ומאפשרת הבנה מעמיקה יותר של מושגים, רעיונות ועקרונות מתחומי דעת שונים.
 3. מחזקת מיומנויות חשיבה ועשייה. 
 4. מזמנת יחסי גומלין ומעודדת אינטראקציה בין הלומד לסביבה הפיזית והחברתית.פיתוח מרחבי למידה חוץ כיתתיים הוא משהוא שכל בית ספר צריך לשקול ברצינות. מתוך הבנה של היתרונות המרובים שבמרחב למידה שכזה. אנו מזמינים אתכם להתרשם ממגוון מרחבי הלמידה החוץ כיתתיים שלנו וליצור איתנו קשר כדי להבין איך נוכל לבנות ביחד אתכם את מרחב הלמידה החוץ כיתתי הבא שלכם!

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter