חלום חדש עושים סדר ברפורמת גפן!

רפורמת גפ"ן

וודאי יצא לכם לשמוע או לקרוא על רפורמת גפ"ן (הרפורמה להגברת הגמישות הניהולית במערכת החינוך), אך סביר להניח שעדיין לא כל הפרטים ברורים ולא ידוע לכם כיצד עתידה הרפורמה להשפיע על חיי היום יום שלכם ושל הילדים אותם אתם מחנכים. כאן אנו נכנסים לתמונה ומנסים לעשות מעט סדר בדברים.

רפורמת גפ"ן - קווים לדמותה

את רפורמת גפ"ן מקדמת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. מדובר במהלך חשוב וחיוני אשר עתיד להזניק את מערכת החינוך קדימה. זוהי בעצם הפעם הראשונה בה הרשויות, המועצות ובתי הספר יקבלו מדי שנה תקציב גמיש של 2.4 מיליארד שקלים, תקציב זה מיועד לדיוק המענים החינוכיים של כל אחד מהתלמידים ואמור לסייע בהפיכת בית הספר לאקטיבי יותר במגוון מישורים – הן מבחינת הפן הרגשי – כך שהילדים יקבלו את הטיפול הרגשי לו הם זקוקים, הן מבחינת לימודי העשרה וחיזוק תלמידים שמגיעים מרקע מוחלש. גובה התקציב יינתן בהתאם לגודלו ומצבו החברתי- כלכלי של בית הספר, כאשר בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים יקבלו תקציב גמיש שנע בין שלוש מאות אלף עד מיליון שקלים. בנוסף, מתוכננת הגדלה בגמישות התקציב של החטיבות העליונות בהתאם למשאבים הקיימים. הרפורמה תוביל לכך שחמש מאות בתי ספר יקבלו יותר ממיליון שקלים וקרוב לאלפיים בתי ספר יקבלו סכום הגבוה מחצי מיליון שקלים, כאשר החל משנת 2023, בחודש ינואר יקבלו המנהלים כרטיסי אשראי שיאפשרו להם לממש את התקציב. מדובר על סיומה של תקופה ממושכת בה נאלצו עובדי ההוראה להתמודד עם בירוקרטיה מורכבת ומייאשת שמנעה מהם לקדם תהליכים, למצוא פתרון לבעיות, לממש מטרות ולהעניק מענה מדויק לכל תלמיד ותלמידה. 

רפורמת גפ"ן
רפורמת גפ"ן

גמישות במקצועות הלימוד - למיצוי יכולותיהם של התלמידים

רפורמת גפן תעניק למנהלי בתי הספר היסודיים ולמנהלי חטיבות הביניים הרבה יותר גמישות – שתאפשר מתן מענה טוב יותר לתלמידים. לפי הרפורמה יחולקו מקצועות הלימודים לאשכולות והתלמידים ילמדו את מקצועות היסוד בכל שבוע, כאשר תינתן גמישות של 30% במקצועות האחרים. המשמעות של השינוי היא שהמנהלים יוכלו להחליט כי הם מתגברים מקצוע מסוים על חשבון מקצוע אחר, כל עוד 70% מהחומר נלמד, בצורה זו יתפנו למנהלי החטיבות ובתי הספר היסודיים 10 שעות שבועיות אותן הם יוכלו להקדיש למקצועות שהם מעוניינים לחזק. הגמישות באופן הלמידה יבוא לידי ביטוי גם במיקום הלמידה, שכן משרד החינוך סבור כי 20% מהתלמידים מייטיבים ללמוד מרחוק, פירוש הדבר הוא שתלמידי היסודי יוכלו ללמוד 10% מסך השעות מרחוק ותלמידי חטיבות הביניים יוכלו ללמוד 20% מהזמן מרחוק. גמישות הלמידה תינתן בצורה שווה לבתי הספר, אך כל בית ספר יקבל מידה שונה של ליווי ובקרה, זאת בהתאם לפערים שיעלו מניטור בתי הספר בתחום הרגשי, החברתי והלימודי. לליווי יהיו שלוש רמות: ליוי מצומצם, ליווי חלקי וליווי צמוד. חשוב לציין כי היקף המשרות והזכויות של עובדי ההוראה יישמרו. לפי דבריו של יואב גלנט תסייע התוכנית בהקניית כלים ניהוליים ופדגוגיים ותאפשר למנהלים לנהוג בגמישות ולהתאים את תכני הלימוד באופן שיביא למיצוי יכולותיהם של התלמידים. 

מי הם חלום חדש וכיצד הם קשורים לתחום?

הזכרנו בתחילה את הארגון שלנו – חלום חדש. הארגון שלנו פועל ליצירת חיבור בין הקהילה ועולם הקיימות ושם דגש על פיתוח סביבות למידה טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים, גני משחקים טבעיים, חדשנות לימודית, חינוך מוטה עתיד ופדגוגיה סביבתית וירוקה. הארגון שלנו יודע כיצד לתרגם את תכנית גפן לצעדים מעשיים ולהתאים את הפעולות לצרכים האישיים של התלמידים בבית הספר. אם תרצו ללמוד עלינו נוכל לספר לכם על פרויקטים שביצענו ומשקפים את המפעל שלנו והערכים שאנו מעוניינים להטמיע בחברה. במהלך השנים הוצאנו לפועל מגוון פרויקטים, כמו למשל: הקמת גן מוזיקלי, אשר תורם לפיתוח היצירתיות והדמיון ומעודד יצירת קשרים חברתיים המבוססים על פיתוח חושי, קידום תקשורת, רגישות, סבלנות, סובלנות ואהבה למוסיקה. כמו כן, מציגים האלמנטים שבגן כיצד אפשר לעשות שימוש בחומרים ממוחזרים. פרויקט נוסף שלנו הוא החממה הלימודית, אשר מאפשרת למידה וחקר של הצומח. בחממה גדלים צמחי מאכל, תבלינים וצמחי נוי. דוגמה נוספת לפרויקט שהקמנו היא הגינה ההידרופונית, אשר מאפשרת לתלמידים ללמוד על שיטות גידול מגוונות, כמו גידול צמחים ללא הזנה מאדמה דשנה. הגינה ההידרופונית שהקמנו מעוצבת ופעולת באופן חדיש. נשמח ללוות גם אתכם ולסייע לכם לייצר סביבה בונה, מפרה ותומכת עבור תלמידיכם.

חלום חדש - מתקני משחק
רפורמת גפ"ן

מהם השינויים העיקריים שהרפורמה תייצר וכיצד היא תשנה את ההתנהלות של מנהלי בתי הספר?

תכנית הגמישות הניהולית עתידה להביא שינויים רבים. התקציב הגמיש, אשר ייקבע בהתאם למצב החברתי- כלכלי של בית הספר וגודלו יוביל לכך שהתלמידים יקבלו מענה לצרכים הפדגוגיים והרגשיים שלהם, שיהיה ניתן להשקיע רבות בחינוך חברתי קהילתי והעשרה ובמנהיגות חינוכית ושיהיה ניתן לספק מענים לאוכלוסיות במיקוד. התקציב יאפשר למנהלים לשים את רווחת התלמיד במרכז הבמה ואף לדאוג לתשתיות בית ספריות בזמן קצר, תוך צמצום הבירוקרטיה. 

מערכת גפן תאפשר למנהלים ליזום, לחדש ולהשקיע את זמנם בביצוע שינויים שייטיבו עם התלמידים ויותאמו להם באופן אישי. במקום להשקיע מאמצים וזמן יקר בקבלת אישורים, יוכלו המנהלים לקחת אחריות, להשקיע את מרצם וזמנם בבדיקת המצב הקיים, זיהוי הצרכים ותכנון השינויים הנדרשים. כדי להוציא את הפרויקטים לפועל יוכלו המנהלים להשתמש בכרטיסי האשראי שיוקצו להם.

חלום חדש - תמיכה והכוונה לביצוע הצעדים הנכונים

הניסיון שצברנו לאורך השנים מסייע לנו להניע חלומות ולהפוך אותם לפרויקטים הניתנים להגשמה. הידע החיוני הזה, בצירוף היכרנותינו היסודית עם מערכת גפן והרפורמה החדשה במשרד החינוך מאפשרים לנו לכוון את המנהלים ולהנחות אותם צעד אחר צעד – עד להגעה לתוצאות הרצויות. אנו מאמינים במסירות, לקיחת אחריות וחדשנות, ומעבר לליווי שאנו מעניקים, אנו גם יודעים כיצד ללבות את האש הטמונה בכם – המנהלים, אותה אש שגרמה לכם לבחור במסלול בו בחרתם בתחילת הדרך. אנו מודעים לקשיים עימם נאלצו מנהלים להתמודד עד כה ושמחים שהיום ניתן לבצע את התהליכים בצורה פשוטה ומהירה יותר. יחד עם זאת, עד שהתכנית תהיה ברורה לכל, ברור כי יש צורך בתמיכה, מתן הסברים והכוונה ואנו נמצאים כאן כדי לספק מענה לכך.

אנו בחלום חדש מעוניינים לאפשר לכל מנהל ומנהלת לקחת את כל הטוב שיינתן לבתי הספר ממש בקרוב ולהפיק ממנו את המירב, כך שהתלמידים שנמצאים בכיתות בימים אלו והתלמידים החדשים יגיעו לבית ספר טוב, רגיש, מדויק, קשוב ומלמד יותר – בית ספר שיכין אותם לקראת העתיד ויעודד אותם להיות רגישים, סבלנים, סובלניים, חדשניים, צנועים, סקרנים ומחוברים לעצמם ולזולת.

חלום חדש - חינוך סביבתי
רפורמת גפ"ן

אתם מוזמנים לפנות אלינו, לשוחח, לשאול שאלות ולקבוע פגישה באמצעות שליחת מייל, הודעת וואטסאפ או דרך הטלפון. כמו כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק, לקרוא עוד על הפרויקטים שקידמנו ולהצטרף לרשימת התפוצה שלנו כדי להמשיך לקבל מידע ועדכונים על הרפורמה.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter