למידה משמעותית, על שום מה?

למידה משמעותית, על שום מה? כולם משתמשים במושג – למידה משמעותית, אבל מה זה בעצם אומר? על פי הגדרות משרד החינוך, למידה משמעותית הינה תהליך למידה המזמן חווית צמיחה קוגניטיבית, רגשית וחברתית – ערכית. ועדיין אתם מרגישים שהמון מילים נזרקות באוויר, מבלי להתכוון למשהו קונקרטי? נסו להיזכר בעצמכם כתלמידים, האם זכורה לכם חוויה חזקה במיוחד? טיול שנתי, מבחן גורלי, היום בו התבלבלתם בקטע קריאה בטקס בבית הספר… הזיכרונות הכי חזקים שלנו הם חוויות שהיו משמעותיות עבורנו.

אולי לא נזכור את החומר בהיסטוריה, אבל נזכור את המורה בתיה שלימדה בעזרת דיונים כיתתיים. אם בעבר היה ברור לנו שבית הספר הוא המקום היחיד שבו לומדים על העולם, היום אנחנו מבינים כי הלימוד מתבצע בכל כך הרבה מישורים ומקומות שהם לא הכיתה.במאה הזו, כשיש בידינו סמארטפון שמספק לנו צוהר לכל העולם, מי אמר שהמורה היא זו שיודעת הכל? למידה משמעותית שמה את התלמיד במרכז, נותנת לו לחקור, לגלות ולהבין, והמורה מנחה בכל תהליך הלמידה הזה. מדובר על ראיה הוליסטית רחבה.מתוך ההבנה שלמידה משמעותית היא הדבר הבא בחינוך, גם בחלום חדש אנחנו יוצרים פרויקטים בהם התלמידים יוצרים בעצמם ולעצמם. תוצרים כמו פינות ישיבה בבית הספר, חממה לימודית, כיתה ירוקה ועוד פרויקטים רבים אשר נשארים בבית הספר גם אחרי שהתלמידים יסיימו את בית הספר. התוצרים השונים, אשר נוצרו כחלק מתכנית רחבה ומשמעותית, נוצרים ע"י התלמידים, מאפשרים כלי לחקר ולמידה במהלך השנה במסגרת החומר הלימודי במקצועות השונים ומשאירים תוצר סביבתי, מקיים, בעל נראות גבוהה בבית הספר. בחלום חדש אנו מתבססים על עקרונות ה"אקו פדגוגיה", אשר שמים דגש על כך שהמורה מלווה את התלמיד במהלכים חינוכיים.

הלמידה סביב הפרויקטים שלנו היא תמיד התנסותית, בין כלל המשתתפים. והמסקנות שהסיקו בזמן יצירת הפרויקט, אלו לרוב המסקנות שגם יקחו לחיים. התובנה היא פשוטה – כשכל אחד תורם משהו בתהליך הלמידה, תחושת ההצלחה והמסוגלות גדלה, ההתמדה מובנת מאליה, והסיפוק של כולם גדול מאוד.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.