הקשר בין שהייה במרחבים טבעיים לבין חיזוק המערכת החיסונית ומניעת מחלות

אדם שיושב בטבע

בעקבות נגיף הקורונה, דובר הרבה מאוד על חיזוק מערכת החיסון ועל ההשפעות הרבות שיש למערכת חיסון חזקה אל מול מערכת חיסון רעועה.

מאמר שהתפרסם השנה בכתב העת Frontiers in Psychology סקר עשרות מחקרים שעסקו כולם בהשפעה של סביבה טבעית/סביבה ירוקה, על שלל גורמים הקשורים לבריאות – מחרדה, אלימות והפרעות קשב וריכוז, ועד סוכרת, מחלות זיהומיות וסרטן.

מחברת המאמר, פרופ' מינג קוּ מהמחלקה למשאבי טבע ומדעי הסביבה באוניברסיטת אילינוי שבארצות הברית, ניסתה לזהות במחקרים הללו את המנגנונים שמובילים לשיפור במצב הבריאותי ולמצוא מכנה משותף ביניהם. היא מצאה שאפשר להסביר חלק גדול מהממצאים בכך ששהייה בטבע משפרת את תפקוד מערכת החיסון שלנו.

למערכת החיסון יש השפעה נרחבת על מחלות שונות, זיהומיות ולא זיהומיות, ואפילו על חרדה ודיכאון – ולכן תפקוד משופר שלה יכול למנוע או לסייע בהחלמה ממגוון רחב מאוד של בעיות בריאות. יש עדויות ישירות לכך שמרכיבים שונים של מערכת החיסון אכן מתפקדים טוב יותר בעקבות שהייה בטבע. למשל, בכמה מחקרים נמצאה עלייה בכמות תאי הרג טבעי (NK) המגנים על הגוף מפני סרטן ונגיפים, וירידה בכמות ציטוקינים דלקתיים – שהם חלבונים המופרשים כאשר יש זיהום בגוף, אך רמות גבוהות מדי שלהם מופיעות כאשר חולים במחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם ודיכאון.

מכאן ניתן להסיק כי ככל שנחשוף את עצמנו ואת הילדים והתלמידים שלנו לסביבות טבעיות וירוקות, נעזור לחיזוק המערכת החיסונית, נפחית את ייצור הורמון הקורטיזול ("הורמון הלחץ") וניצור סביבה בריאה וטובה לגוף לעמוד במחלות ואף לעזור לשחזר תאים שנפגעו ממחלה כזו או אחרת.

אצלנו בחלום חדש, מקפידים מאוד לשים את הדגש על הימצאות מרובה בסביבות טבעיות ומכאן פיתחנו תוצרים שונים על מנת לתת מענה ראוי ולמצוא את האיזון שבין שהייה בחללים סגורים (מבנים,כיתות בניינים וכו') לבין שהייה בשטחים פתוחים (כיתות חוץ, מרחבי למידה טבעיים וסביבות למידה חוץ כיתתיות).

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter