הקשר בין שהייה במרחבים טבעיים לבין חיזוק המערכת החיסונית ומניעת מחלות

אדם שיושב בטבע
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות נגיף הקורונה, דובר הרבה מאוד על חיזוק מערכת החיסון ועל ההשפעות הרבות שיש למערכת חיסון חזקה אל מול מערכת חיסון רעועה.

מאמר שהתפרסם השנה בכתב העת Frontiers in Psychology סקר עשרות מחקרים שעסקו כולם בהשפעה של סביבה טבעית/סביבה ירוקה, על שלל גורמים הקשורים לבריאות – מחרדה, אלימות והפרעות קשב וריכוז, ועד סוכרת, מחלות זיהומיות וסרטן.

מחברת המאמר, פרופ' מינג קוּ מהמחלקה למשאבי טבע ומדעי הסביבה באוניברסיטת אילינוי שבארצות הברית, ניסתה לזהות במחקרים הללו את המנגנונים שמובילים לשיפור במצב הבריאותי ולמצוא מכנה משותף ביניהם. היא מצאה שאפשר להסביר חלק גדול מהממצאים בכך ששהייה בטבע משפרת את תפקוד מערכת החיסון שלנו.

למערכת החיסון יש השפעה נרחבת על מחלות שונות, זיהומיות ולא זיהומיות, ואפילו על חרדה ודיכאון – ולכן תפקוד משופר שלה יכול למנוע או לסייע בהחלמה ממגוון רחב מאוד של בעיות בריאות. יש עדויות ישירות לכך שמרכיבים שונים של מערכת החיסון אכן מתפקדים טוב יותר בעקבות שהייה בטבע. למשל, בכמה מחקרים נמצאה עלייה בכמות תאי הרג טבעי (NK) המגנים על הגוף מפני סרטן ונגיפים, וירידה בכמות ציטוקינים דלקתיים – שהם חלבונים המופרשים כאשר יש זיהום בגוף, אך רמות גבוהות מדי שלהם מופיעות כאשר חולים במחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם ודיכאון.

מכאן ניתן להסיק כי ככל שנחשוף את עצמנו ואת הילדים והתלמידים שלנו לסביבות טבעיות וירוקות, נעזור לחיזוק המערכת החיסונית, נפחית את ייצור הורמון הקורטיזול ("הורמון הלחץ") וניצור סביבה בריאה וטובה לגוף לעמוד במחלות ואף לעזור לשחזר תאים שנפגעו ממחלה כזו או אחרת.

אצלנו בחלום חדש, מקפידים מאוד לשים את הדגש על הימצאות מרובה בסביבות טבעיות ומכאן פיתחנו תוצרים שונים על מנת לתת מענה ראוי ולמצוא את האיזון שבין שהייה בחללים סגורים (מבנים,כיתות בניינים וכו') לבין שהייה בשטחים פתוחים (כיתות חוץ, מרחבי למידה טבעיים וסביבות למידה חוץ כיתתיות).

שתפו את הפוסט הזה עם חבריכם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים שעשויים לעניין אותך

לימודי חוץ

הזמן לחינוך חוץ הוא עכשיו!

הדרכות איכותיות לצוותי הוראה בכל הנוגע ללימודי חוץ, הן דבר שלא פשוט למצוא בימינו. אז עשינו בשבילכם את העבודה, ומצאנו לכם הכשרת

השאירו תגובה

על חלום חדש

חלום חדש מתמחה בהתאמת תכניות אישיות להעצמה ופיתוח- לתלמידים, צוותי הוראה ולקהילה, על-ידיי יצירת תוצרים ברי קיימא. אנו מציעים מגוון תכניות חינוכיות לתלמידים וצוותי הוראה- פרויקטים מעשיים, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וימיי שיא לכל הגילאים.

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזלטר שלנו

תעקבו אחרי כל מה שקורה בחלום חדש כדי לא לפספס חדשות ומבצעים!