מקרה בוחן : בית ספר יסודי "ניצני המדע" ברחובות

דורית נדלר מנהלת בית הספר

את דורית נדלר מנהלת בית הספר, הכרנו לפני 3 שנים. כבר בפגישה הראשונה שלנו היא תיארה בפנינו בצורה מאוד מדויקת את החלום והחזון שלה לבית הספר אותו היא מנהלת. הצורה שבה היא פרטה בפנינו את הרעיון שלה, גרמה לנו להבין שהיא פועלת בצורה מחושבת מאוד, עם תוכנית מגובשת, תקציבים ברורים ועם הסתכלות לטווח ארוך.

לאחר שהקמנו בשיתוף התלמידים, "מעיין סולארי" בחצר בית הספר – ביקשנו ממנה לערוך ראיון קצר על מנת להבין ממנה איך היא רואה את תפקיד ניהול בית ספר. על הפילוסופיה שמנחה אותה, ההבדלים בין ניהול מסורתי לבין ניהול ב"עולם החדש", גיוס משאבים, שיתוף צוות המורים, התלמידים וההורים. חלק מתפיסת עולמה כמנהלת בית ספר, היא להסתכל כל הזמן קדימה –

"לראות את האזרח שאני רוצה לראות בעתיד, רק כך אני אדע אילו כלים נכון וטוב שאתן לו עכשיו".

כששאלנו אותה לגביי ההבדלים בין הניהול המסורתי לבין הניהול המודרני, היא מעלה נקודה מעניינת – אומץ ניהולי. כלומר, היכולת לחלום בגדול, להוריד את התוכניות הגדולות האלו לכדי תוכנית עבודה ברורה, לשתף אנשים בעלי עניין בתוכנית, לגייס משאבים ולוודא שכולם יודעים מה הם עושים בדרך והכי חשוב – להאמין- כל הזמן להאמין.

הדרך שבה היא מתארת את הדברים הזכירה לנו מאוד ניהול של ארגון או חברה ועל כך היא אומרת:

"ניהול בית ספר היום לא נופל מארגון וניהול של כל עסק אחר – יש לי עובדים, יש לי תקציב, יש לי מטרות ובכלל מאז שניתנה האוטונומיה התקציבית זה הופך אותך למעשה למנכ"ל של חברה לכל דבר, בין אם זה עם התקציבים, ניהול עובדים או הצבת מטרות,. רק שכאן, להבדיל ארגון עסקי נטו, יש ילדים אמיתיים, מה שהופך את זה למורכב בהרבה מארגונים עסקיים אחרים".

כאשר שאלנו אותה לגביי טיפים למנהלי ומנהלות העתיד של מערכת החינוך, השיבה דורית:

"השילוב של רצון לשנות, ביחד עם חלומות גדולים ועם אנשים טובים שביחד עוזרים להרים את הכל – זה המפתח. יש חשיבות גדולה להיות נטולי אגו ולדעת להקשיב לאנשים. גם אם הרעיון שלי נראה לי הכי טוב בעולם, אני תמיד אשמיע אותו בפני המליאה שאותה אני מחשיבה כיועצת, אקשיב לדעות שלהם ולהשגות שלהם וכך אדע לתכנן טוב יותר את החלומות שלי. לדעת לרתום אנשים ולצרף אותם לחזון שלך – זו גדולה. במקרה שלנו מדובר בצוותי המורים וכמובן ההורים, המעורבים היום הרבה יותר בנעשה בבית הספר. כשרותמים את כולם למען המשימה – אין גבול בפני מה שניתן לעשות. קחו לדוגמה את הפרוייקט אתכם- שיתפתי את הצוות שלי שאני רוצה לבנות מרחבי למידה חוץ כיתתיים כדי להעניק חווית למידה אחרת, חדשנית יותר. לאחר שחקרנו את התחום וחיפשנו אנשי מקצוע מתאימים, אחת המורות הביאה לשולחן שלי את חלום חדש כאופציה וכך הגענו אליכם. מה שיפה כאן זה ששיתוף פעולה נכון ביחד עם חזון ברור, עבודת מחקר מהירה והנה הגשמנו חלום – לא כזה מסובך נכון? כך יצא שהקמנו את המעיין הסולארי הראשון באזור שלנו. לאחר מכן מיפינו את כל נושא המדעים ובנינו מערכי שיעור ללמידה בשיתוף המעיין הסולארי. ומבחינתי זו ההצלחה – רצינו מרחב למידה חוץ כיתתי והיום יש לנו מקום כזה ,שהילדים אוהבים להיות בו, ללמוד בו ולשחק לצידו – וזה הניצחון האמיתי!"

אם גם לכם יש חזון כמו לדורית, צרו איתנו קשר כדי לקבוע פגישת ייעוץ ללא תשלום!

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter