איך מבטיחים שהשנה החדשה תהיה בדיוק כמו שאנחנו רוצים?!

6 השלבים

חודש ספטמבר הוא חודש מצוין להתעסק בבניית השנה החדשה. החגים שמאפשרים עבורנו את ההפוגה, ראש השנה שמאפשר לנו לחוש תחושה של התחלה חדשה והאווירה שהכל אפשרי בשנה שעומדת להגיע – אלו סיבות ממש טובות לעשות את העצירה הזו ולתכנן את השנה העומדת להתחיל.

רגע לפני שאנחנו נשאבים חזרה לשגרה ושוכחים בכלל להסתכל קדימה, אנחנו בחלום חדש מביאים לכם את המיני סדנה הזו כדי לעזור לכם לקצר את הדרך ולעשות סדר בראש. אנחנו יכולים לשתף שאנחנו בחלום חדש עושים את התכנון וההתכווננות שלנו לשנה הקרובה בתחילת החודש, וכבר במהלך החודש קרו כמה דברים מופלאים שלא האמנו שיתגלגלו כ״כ מהר! זה היה פשוט מדהים!

אז מבלי להכביר במילים, הנה 6 השלבים ליצירת תוכנית שנתית רצינית, טובה, מלאה בתשוקה וברצון לעשייה:

1 - חזון וערכים

לפני שצוללים אל תוך היעדים, מטרות או רצונות, בואו נסתכל רגע מה הערכים שלנו ולאן אנו שואפות להגיע. התבוננו בדברים שאתם ממש נהנים לעשות, בדברים שמדליקים אותכם, בחיים שאתם רוצה ליצור לעצמכם. לאן החזון שלכם לוקח אותכם? איזה ערכים בולטים מתוכו? יצירתיות? אותנטיות? כיף? משפחתיות? דברים אחרים? שבו לכתוב את היום האידיאלי שלכם עוד שנה מעכשיו ורשימת הערכים הבולטים שלכם ותראו מה עולה. אלו יהיו המצפנים שלכם בזמן בניית התוכנית השנתית ויעזרו לכם לקבל החלטות אם משהו צריך להיכנס ומתי.

2 - רשימת החלומות

עכשיו אחרי שהנחנו את הבסיס, זה הזמן לכתוב את כל החלומות, יעדים, מטרות, רעיונות, שאיפות ורצונות שלכם לשנה הקרובה. כל אחד ואחת נותנים לדברים האלה שם אחר ואצל כל אחד ואחת הרשימה שונה. רצוי מאוד שהרשימה הזו תכיל עמודה לסעיפים תעסוקתיים (בית הספר, הגן, יוזמה פרטית מחשבות על הקריירה וכו'), עמודה לסעיפים אישיים ומשפחתיים, עמודה לחלומות להגשים וכו'. חשוב להתייחס לכל מישורי החיים!

3 - טיפול בפחדים

לפני שניגשים לסידור כל החלומות האלה לאורך השנה הקרובה, חשוב רגע לענות לכל הקולות שעשויים להסתובב לנו בראש אחרי שהוצאנו את החלומות אל הכתב: ״זה לא אפשרי״, ״איך תספיקי?״ , ״אני לא יודע מאיפה להתחיל״, ״זה לא ריאלי…״…. ועוד ועוד. החלק הכי חשוב בשלב הזה יהיה לעבור מחשבה מחשבה ולענות לה. למה טוב שהפחד/ חשש/ מחשבה/ אמונה/ אתגר הזה עלה? מה יש פה שיכול לעזור לי? איך אנחנו יכולים לענות לקול הזה כדי ש״הוא״ יבין שאנחנו בשליטה, אנחנו מנווטים את הספינה הזו ושהכל בסדר? פשוט לשבת ולכתוב, לתת תשובות אמיתיות ולנהל את ״השיחה״ הפנימית הזו על הכתב ובצורה מסודרת. אנחנו מבטיחים לכם הקלה והמון בהירות ברגע שזה יהיה מאחוריכם. ואז גם השלב הבא שהוא הרבה יותר טכני, יעבור מהר ובקלות.

4 - סידור הפאזל

החלק הכיפי בעניינו! כי כל הדבר הזה הוא משחק אחד גדול! תזכרו את זה (;
קחו דף a4 רגיל, חלקו אותו ל-12 משבצות כ-12 החודשים, ותתחילו למלא בו את הפרויקטים הגדולים, היעדים הגדולים שכוללים בתוכם עבודה, הכנות או כל דבר אחר. זו בעצם התמונה הגדולה של מה שאתם רוצים לייצר.
לדוגמה, זה הזמן לשבץ פחות או יותר איפה הקורס הזה שאת רוצה לקחת, הסדנה שבא לך לעשות כבר מלא זמן, חופשה משפחתית, פרויקט חדש בבית הספר שבא לך להקים (על כיתות החוץ שלנו כבר שמעת (; ועוד ועוד.
ברגע שתתחילו לשים את האבנים הגדולות האלה על 12 משבצות פשוטות על דף, תתחילו לראות אם זה הגיוני שכל הרצונות האלה יכנסו בשנה אחת? האם נדרש יותר זמן או הכנה? האם יש פרויקטים שדורשים זמן מחקר ולמידה לפני שמוציאים אותם לפועל? התמונה הגדולה מתבהרת ויותר ברור לכם לאן אתם הולכים.
התאריכים לא חשובים בשלב הזה. אלא אם כן יש משהו מאוד קונקרטי וספציפי במעלה הדרך. גם ככה המון דברים יכולים להשתנות לאורך השנה. אך העובדה שאתם מייצרים לכם תמונה קצת יותר ברורה של מה שאתם הולכים לבנות בשנה הקרובה, היא הדבר החשוב. את הדיוקים אתם תעשו בסעיף הבא, רבעון-רבעון לאורך השנה.

5 - תוכנית 90 הימים

היות והכל נע בקצב מסחרר בימינו, חשוב לדייק את הצעדים שלנו רבעון בכל פעם. 90 ימים ולפעמים גם פחות. זה אומר להחליט לאור התוכנית השנתית שבנינו, מה היעד שאנחנו רוצים להגיע אליו עד סוף החודש, מה אנחנו רוצים שיקרה, ואז ל״גזור לאחור״ את המשימות שצריכות להתבצע כל שבוע כדי שזה יתממש. מה שנגדיר כאן, יהיה התנ״ך שלכם לחודש הקרוב מבחינת משימות ואליו נחזור כדי לוודא שאנחנו בדרך ושלא פיספסנו משהו חשוב תוך כדי התקדמות. כל מוצ״ש נעשה איפוס שבוע ונפרוס את המשימות שלנו בצורה מדוקדקת יותר לימים הקרובים. וכך משבוע לשבוע נשמור על עצמנו בכיוון הרצוי.

6 - למצוא ולייצר זמן

החלק המאתגר בכל תוכנית, זה הביצוע. השלב הזה שבו הבנו מה אנחנו רוצים, הבנו מה אנחנו צריכים לעשות פחות או יותר כדי שזה יקרה, אבל ״השגרה מפריעה לנו בדרך״. דברים נכנסים, דברים משתנים, אנחנו לא עוקבים והכל מתחיל להיראות מאוד שונה ממה שתכננו….
האתגר בשלב הזה הוא ההתנהלות שלנו!
לפתח הרגלים חזקים ברמה היום יומית שמשאירים אותנו בפוקוס, הרגלים לניהול משימות בצורה הטובה ביותר, הרגלים לעבוד בצורה מסודרת, לנהל את האנרגיה שלנו לאורך היום – וכל מה שאנחנו צריכים בעצם כדי לשמור על עצמנו בנתיב הרצוי.
עכשיו רק נותר לפנות את הזמן, לשבת עם דף נייר ועט, ולברוא את השנה הקרובה בכיף ובהתלהבות! כי ככל שתהנו מזה יותר, כך תגלו עוד דרכים להשיג את מה שאתם רוצים ולגרום לדברים להתממש. זה יהיה משהו שתחכו לו ותתרגשו לקראתו. וזה מה שאנחנו בחלום חדש מאחלים לכם לשנה הקרובה. להתרגש כל יום מחדש!

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.