גני שעשועים: מקום למשחק והתפתחות

גני משחקים טבעיים

מי מאיתנו לא זוכר את גן השעשועים הקרוב לבית ילדותו? חלקנו אפילו זוכרים כמה כאלו. לגני שעשועים יש היסטוריה ארוכה וחלק בלתי נפרד מהילדות של כולנו. מקום המפגש המושלם לילדים ולהורים ודרך נהדרת להעביר את הזמן במשחק, ריצה, השתוללות וכיף כמו שרק ילדים יודעים! כמו הרבה דברים בחיים שלנו, גם גני השעשועים עברו מתיחת פנים רצינית בעשורים האחרונים. כבר מזמן לא מדובר רק בנדנדות, קרוסלות ומגלשה צהובה, אלא במרחבים שבהם מושקעים המון זמן ומחשבה ומתקנים חדשים ומסקרנים שנועדו להיות הרבה יותר מאשר רק מתקני משחק. במאמר הבא, נסקור את ההיסטוריה שלהם, את התפתחות גני השעשועים ונתן כמה דוגמאות לגני שעשועים מסקרנים ומעניינים במיוחד הפזורים בעולם.

ההיסטוריה של גני השעשועים

הרעיון של גני השעשועים התחיל במאה ה-19, שם הם שימשו בעיקר לפעילות גופנית. עם זאת, רק בתחילת המאה ה-20 תוכננו מגרשי משחקים במיוחד עבור ילדים. רעיון זה עלה כתגובה לדאגה הגוברת לבטיחות ילדים באזורים עירוניים. עם התיעוש הגובר והגידול באוכלוסייה, ערים הפכו צפופות ומסוכנות, במיוחד לילדים, ועלה צורך למרחבים מוסדרים בהם ילדים יוכלו לשחק ולרוץ בלי חשש.

גני השעשועים הראשונים היו פשוטים והורכבו בעיקר מנדנדות, מגלשות וקרוסלות. עם זאת, הפופולריות שלהם גדלה במהירות, והם הפכו למאפיין נפוץ בבתי ספר, פארקים ומרחבים ציבוריים אחרים. בשנות העשרים של המאה ה-20 החלו גני השעשועים לשלב ציוד מגוון יותר, כולל מבני טיפוס, חבלים וסולמות. בשנות ה-60 וה-70 הפכו גני השעשועים להרפתקנים יותר, עם ציוד שנועד לאתגר את היכולות הפיזיות של הילדים ולעודד משחקי דמיון.

גני השעשועים של היום מגיעים בכל הצורות והגדלים, עם עיצובים המקדמים פעילות גופנית, הפעלת חשיבה ויצירתיות וכמובן יצירת קשרים חברתיים ושיתופי פעולה. בהרבה גני שעשועים מודרניים, ניתן כבר למצוא מתקנים המדמים חדרי כושר, משחקי אתגר מתקדמים, קירות טיפוס ומכשירי משחק חושיים.

התרומה של גני השעשועים להתפתחות הילד

גני השעשועים מציעים יתרונות רבים להתפתחות הילד. מבחינה פיזית, גני שעשועים מספקים הזדמנויות לילדים לפתח מוטוריקה גסה ועדינה, שיווי משקל וקואורדינציה. על ידי עיסוק בפעילויות כמו טיפוס, ריצה וקפיצה, ילדים יכולים לשפר את בריאותם הגופנית ואת כושרם.

מבחינה חברתית, גני השעשועים מאפשרים לילדים אינטראקציה עם ילדים אחרים ועל ידי כך פיתוח כישורים חברתיים. ילדים יכולים ללמוד כיצד לתקשר, לנהל משא ומתן ולפתור קונפליקטים בסביבה בטוחה ומפוקחת. גני שעשועים מספקים מרחב לילדים להכיר חברים, לבנות קשרים חברתיים וללמוד איך לעבוד ולשחק ביחד.

מבחינה יצירתית, גני שעשועים מעודדים את הדמיון והיצירתיות של הילדים. הם מספקים מרחב לילדים לחקור ולהתנסות, לפתח את כישורי פתרון הבעיות שלהם ולעסוק במשחקי דמיון. על ידי יצירת סיפורים והרפתקאות משלהם. זו דרך מעולה ונחוצה עבור ילדים לפתח את היצירתיות והביטוי העצמי שלהם.

דוגמאות לגני שעשועים מיוחדים מרחבי העולם

The Land

The Land in Plas Madoc - Picture avow.org

גן שעשועים מיוחד במינו הממוקם בוורקסהאם, צפון ויילס, בריטניה. הוא נוצר על ידי קלייר גריפית'ס וסימון ניקולסון, אשר קיבלו השראה מהמושג "מגרשי הזבל" שהיו פופולריים באירופה במהלך שנות ה-40 וה-50. מגרש המשחקים בנוי כולו מחומרים בשימוש חוזר – כמו סירות ישנות, צמיגים וצינורות, שנאספו ממגרשי גרוטאות וממקורות אחרים.

גן השעשועים הייחודי הזה, נועד לעודד ילדים לעסוק במשחק וחקירה מלאי דמיון. בניגוד לגני שעשועים מסורתיים, שלעיתים קרובות יש להם ציוד סטנדרטי והנחיות בטיחות, The Land מאפשר לילדים ליצור חוויות משלהם ולקחת סיכונים. מגרש המשחקים כולל מגוון מבנים מיוחדים ומאתגרים, כולל קיר טיפוס העשוי מצמיגים ישנים, אומגה ומטבח בוץ.

The Land

Adventure Playground, ברקלי, קליפורניה, ארה"ב

Adventure Playground, ברקלי, קליפורניה, ארה"ב
Adventure Playground, ברקלי, קליפורניה, ארה"ב - Picture hagitaz.com

גן השעשועים והרפתקאות בברקלי, קליפורניה הוא מרחב משחק ייחודי המעודד ילדים לחקור, ליצור ולקחת סיכונים. הוא הוקם בשנת 1979, ומאז הפך למקום קהילתי אהוב שהיווה השראה למגרשי משחקים דומים ברחבי העולם.

מגרש המשחקים הזה הוכר כאחד ממגרשי המשחקים החדשניים ביותר בעולם, וזכה בפרסים רבים על הגישה הייחודית שלו למשחק ולמחקר. הוא הוצג במספר סרטים תיעודיים ובכתבות חדשותיות, והיווה השראה למגרשי משחקים דומים באזורים אחרים של ארצות הברית וברחבי העולם.

Adventure Playground, ברקלי, קליפורניה, ארה"ב

Imagination Playground, ניו יורק, ארה"ב

Imagination Playground, ניו יורק, ארה"ב - Picture roamthegnome.com

גן שעשועים ייחודי זה כולל קוביות קצף כחולות גדולות המאפשרות לילדים ליצור מבני משחק משלהם ולחקור את היצירתיות שלהם. גן השעשועים ממוקם ברובע South Street Seaport של העיר ניו יורק, והוא תוכנן על ידי האדריכל דיוויד רוקוול והמשרד שלו, Rockwell Group.

מגרש המשחקים תוכנן כדי לעודד משחק וחקירה פתוחים, מכוונים לילדים. הבלוקים קלים, עמידים וקלים להזזה, ומאפשרים לילדים לבנות, לערום ולהפיל מבנים כראות עיניהם. ניתן להשתמש בבלוקים ליצירת כל דבר, החל ממגדלים פשוטים ועד מבצרים מורכבים, וניתן לשלב אותם עם אלמנטים משחקיים אחרים, כגון חול, מים וחלקים רופפים, כדי ליצור חווית משחק סוחפת באמת.

Imagination Playground, ניו יורק, ארה"ב

מרכז הילדים Toshima Ward, טוקיו, יפן

מרכז הילדים Toshima Ward, טוקיו, יפן - Picture ikesunpark.jp

גן שעשועים ייחודי אשר נועד לקדם משחק יצירתי ואינטראקטיבי בקרב ילדים. גן השעשועים נבנה בשנת 2004 כחלק מפרויקט ההתחדשות העירונית של רובע טושימה ומאז הפך ליעד פופולרי עבור משפחות עם ילדים קטנים.

גן השעשועים כולל מספר אזורי משחקים שונים, ביניהם מבנה מרכזי גדול עם מגלשות וקירות טיפוס, וכן אזור משחקים במים, בור חול ומגוון תחנות משחק אינטראקטיביות. אחד המאפיינים הייחודיים ביותר של מגרש המשחקים הוא "יער ההרפתקאות", אזור משחקים חיצוני המיועד להידמות ליער ומאפשר לילדים לחקור, לטפס ולשחק בסביבה טבעית.

מגרש המשחקים תוכנן מתוך מחשבה על בטיחות וכולל משטחים רכים ומרופדים כדי לסייע במניעת פציעות. אזורי המשחקים מתוכננים גם כך שיהיו נגישים לילדים בכל היכולות, כולל לבעלי מוגבלויות פיזיות וקוגניטיביות.

Toshima Ward

Kukkuluuruu, הלסינקי, פינלנד

Kukkuluuruu הוא גן שעשועים ייחודי הממוקם בהלסינקי, פינלנד. גן שעשועים זה עוצב על ידי האמנית והמעצבת Taina Suonio ונפתח בשנת 2009 כחלק מפרויקט שיפוץ פארק גדול יותר.

גן השעשועים מתוכנן להידמות ליער קסום וכולל מספר מבני משחק ייחודיים, ביניהם מגלשת עץ גדולה, מבוך שבילים ומנהרות, ומגוון אלמנטים של טיפוס ואיזון. מבני המשחק נועדו להשתלב עם הסביבה הטבעית ועשויים מחומרים ברי קיימא, כגון עץ פיני ופלסטיק ממוחזר.

אחת התכונות הייחודיות ביותר של Kukkuluuruu היא השימוש שלו בסאונד ובמוזיקה כדי ליצור חווית משחק סוחפת. גן השעשועים מצויד במספר מתקני סאונד אינטראקטיביים, כולל עץ מוזיקלי המשמיע צלילים שונים בעת מגע, וסדרה של צלצולים מוזיקליים שניתן לנגן בתנופה על במה תלויה.

גן השעשועים בבית הספר הדמוקרטי תפן בכפר ורדים

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן
גן משחקים טבעי - חלום חדש - בית ספר "על אזורי" דמוקרטי תפן כפר ורדים

גן השעשועים בבי"ס הדמוקרטי "תפן", הוקם לאחר תהליך חשיבה קפדני ומעמיק בשיתוף קהילת ביה"ס. כחלק מהתהליך בוצע תכנון נופי לחצר אשר כלל את כל הצרכים של קהילת ביה"ס. התכנון מכיל בתוכו את כל העקרונות של גן השעשועים הטבעי, לצד רעיונות פדגוגיים מותאמים לגילאים השונים ולתפיסה הבית ספרית. הקמת החצרות כללה פיתוח שטח משמעותי, יצירת מפלסים והפרדה טבעית לגילאים השונים, הקמת צמחיה, מתקנים, אלמנטים נוספים וחיפויי קרקע. חלק מהתוצרים בוצעו גם הם בשיתוף תלמידיי בית הספר והקהילה. התוצאה היא גן שעשועים טבעי ועשיר, אשר מותאם לגילאים ולצרכים שונים ומכיל מגוון רב של מתקנים ואלמנטים ייחודיים.

לסיכום, גני השעשועים עברו תהפוכות רבות במרוץ השנים. עם ההתפתחות הטכנולוגיות, כך גם הדרישות והצרכים בגנים מתוחכמים יותר ומותאמים יותר עלו ואיתם הגיעו פיתוחים מרשימים שלקחו את גן השעשועים הקלאסי והרגיל והפכו אותו לממלכה של ממש עבור ילדים בכל הגילאים. אין ספק שגני השעשועים הם הלב של חצר בית הספר וככזה הם חייבים להיות מעניינים, מאתגרים, בטוחים ומהנים למשחק.

עם ניסיון של 10 שנים בהקמת מרחבי לימוד חוץ כיתתיים, גני משחקים טבעיים וגני שעשועים ייחודיים אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לפרויקט שלכם.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter