עיצוב חצר בית הספר והפיכתה לגורם חינוכי משמעותי

עיצוב חצר בית הספר

חצרות בית הספר היסודי הן חללים חיצוניים שנועדו לטפח את ההתפתחות הפיזית והחברתית של תלמידים. הם מציעים לתלמידים סביבה חיצונית בה הם יכולים לשחק, לרוץ, לקפוץ ולחקור. בנוסף ליתרונות הפיזיים, מרחבים אלה יוצרים גם סביבה חברתית חשובה לילדים ליצירת אינטראקציה, חברויות ותרגול שיתוף פעולה.

חצרות בית ספר יסודי יכולות להגיע במגוון צורות וגדלים, החל ממרחבים פתוחים ועד למגרשים סגורים. בנוסף למתקני שעשועים מסורתיים כמו מגלשות ונדנדות, חצרות בתי ספר רבות כוללות אלמנטים נוספים, כמו מסלולים אתגריים מעץ, ארגזי חול וכיתות חוץ. בעזרת עיצוב ותכנון קפדניים, חצר בית ספר יסודי יכולה להיות סביבה משמעותית, מהנה ומרתקת לכל התלמידים.

למה משמשת חצר בית הספר?

החצר משמשת מוקד לפעילות חברתית בבית הספר ומתפקדת כמוקד של קשרים בין אישיים ומפגשים לא פורמליים, המטפחים מגוון של אינטראקציות; כגון דיונים אחד על אחד, דיאלוג בין דורי בין תלמידים למורים ועוד.

חצר בית הספר מציעה מגוון התנסויות חינוכיות: היא מאפשרת לתלמידים לעסוק בלמידה בצורה מובנית או מאולתרת, ומספקת קשת רחבה של הזדמנויות ואפשרויות ללמידה והוראה שלא ניתן למצוא בגבולות מבנה בית הספר.

מומלץ מאוד לתפוס את חצר בית הספר כחלק בלתי נפרד מהסביבה החינוכית, ולבנות ולעצב אותה בהתאם לתכנית הלימודים, הצהרת "אני מאמין" ומדיניות בית הספר.

מרחבי למידה חוץ כיתתיים - גני משחקים טבעיים

כיצד ניתן להפוך את חצר בית הספר לחלק אורגני מבית הספר והתכנית הפדגוגית שלו?

יש מגוון של דרכים לבצע זאת, וכל בית-ספר יבחר את הדרך ואת הכיוון המתאימים לו. לחלום חדש יש נסיון רב בהתאמה של עיצוב החצר לרוח של בית הספר ולתכנון משותף של החצר תוך התחשבות בכל הגורמים.
השינוי המתמשך של חצרות בית הספר בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה. חשיבותם של מרחבים אלו זוכה להכרה רבה יותר, ומחנכים ומתכננים צוברים ידע רב בתחום.

״היום מתייחסים לחצר כגורם מרכזי בחיים הפדגוגיים של בית הספר, כזה התורם לתהליך החינוכי של התלמיד כמו הכיתה הבנויה", מסבירה מיקי אריאן-כדריה, מרכזת תחום חצרות לימודיות באגף למיפוי ותכנון במינהל הפיתוח שבמשרד החינוך.

ראוי שהחצר תיחשב כמרחב למידה חוץ כיתתי, המרחיב את ההזדמנויות החינוכיות הזמינות במבנה בית הספר. היא מספקת מרחב לפעילויות למידה מובנות כמו גם הזדמנויות למידה לא פורמליות. ניתן לראות המחשה לדוגמא זו של חינוך מבוסס טבע במרחבי למידה חיצוניים כמו גני יער ובתי ספר ליער בישראל ומחוצה לה. מגמה זו נטועה בפילוסופיה של חינוך הטבע, ובדרך כלל חלקים עיקריים של יום הלימודים מתנהלים בחוץ וכוללים שגרה קבועה.

אנו משוכנעים שניתן לנצל את חצר בי״ס כחלק בלתי נפרד מהתכנית הפדגוגית, המאפשרת למידה חווייתית הנמשכת מההדרכה בכיתה ותכנית הלימודים.

מתקני משחק

איך מעצבים חצרות בתי ספר ברחבי העולם?

עיצוב חצר בית הספר מהווה גורם משמעותי בסביבת הלמידה הכוללת של התלמידים ויכול להשפיע לטובה על הביצועים הלימודיים ותחושת הביטחון שלהם. דוגמאות לעיצוב חצר בית ספר מרחבי העולם נעות בין חללים פתוחים עם צמחייה טבעית, ועד אזורי משחקים אינטראקטיביים ומרתקים יותר.

בבריטניה, חצרות בית ספר רבות מעוצבות עם שילוב של משטחים צבעוניים ומגעים, כגון משטחי גומי ודשא מלאכותי, המאפשרים ליהנות ממגוון פעילויות בחוץ. בגרמניה, גני שעשועים מצוידים לרוב במגוון של מסגרות טיפוס, מגלשות ונדנדות, כמו גם אלמנטים טבעיים כמו עצים ושיחים. בארצות הברית, חצרות בית ספר עשויות לכלול מבני משחק, מגרשי כדורסל ואפילו גנים חיצוניים. ללא קשר למיקום, עיצוב חצר בית הספר יכול למלא תפקיד חשוב במתן חווית למידה מהנה ובטוחה.

דוגמה אחת לעיצוב חדשני של חצר בית הספר היא בית הספר וויליאם ט. האריס בניו יורק.
בית הספר הפך את חצר האספלט שלו למרחב למידה חיצוני מרתק ואינטראקטיבי. העיצוב כולל מגרש משחקים מחומרים טבעיים, גינת ירק של ערוגה מוגבהת, מערכת לאיסוף מי גשמים וכיתת לימוד חיצונית. מגרש המשחקים נועד לחקות סביבת יער טבעית, עם בולי עץ, סלעים ואלמנטים טבעיים אחרים המעודדים ילדים לחקור ולשחק. הערוגות המוגבהות בגינה משמשות לגידול פירות וירקות, ומערכת איסוף מי הגשמים משמשת להשקיית הגינה ולהפחתת צריכת המים בבית הספר. הכיתה החיצונית משמשת למדעים, מתמטיקה ומקצועות אחרים, ומספקת לתלמידים סביבת למידה ייחודית. עיצוב זה לא רק מספק מרחב מרתק לתלמידים אלא גם מעודד אותם להיות מודעים יותר לסביבה ולכל נושא הקיימות.
דוגמא זו מתווספת לבתי ספר רבים בעולם שמחליטים להשקיע בעיצוב החצר שלהם.

מתקני משחק - מוגלי

חצר בית הספר כמרחב לימודי טבעי

אנחנו מכירים בחשיבות של יצירת מרחבי לימוד חוץ כיתתיים שהם לא רק יפים אלא גם משרתים מטרה. מרחבים המאפשרים לתלמידים ללמוד בצורה ממשית ואמיתית ולהפוך להיות מעורבים יותר בחומר הנלמד. ההתנסות הישירה, חווית השהייה במרחבים, האינטראקציה שנוצרת בין חברי הכיתה והמורה – כל אלו מעוררים סקרנות ויוצרים אווירה טובה ומקדמת במישורים רבים. לכל תלמיד ותלמידה יש צרכים שונים מהאחר ולכל בית ספר יש מאפיינים וצרכים משלו.

תכנון חצר בית ספר טבעית יכול למלא תפקיד קריטי בחינוך וברווחתם של התלמידים. זה יכול לספק הזדמנות לתלמידים להתחבר לטבע וללמוד על הסביבה, תוך כדי קידום פעילות גופנית ובריאות נפשית.

מחקרים הוכיחו שתלמידים שיש להם גישה לאזורים טבעיים וירוקים שיפרו את הביצועים הלימודיים שלהם, הגבירו את היכולת הקוגניטיבית והפחיתו את רמות הלחץ שלהם.

מתקני משחק - מאנקי בר

סיכום

לסיכום, לעיצוב חצר בית הספר יש יתרונות שונים ומגוונים. כבר הרבה זמן שלא מדובר רק במקום לשהות בו בזמן הפסקה. ככל שמתקיימים ונערכים עוד מחקרים בנושא, אנו מבינים כי היתרונות בפיתוח ועיצוב חצר בית ספר הן רבות.

בין אם מדובר בהגברת יכולת הלימוד, פיתוח מרחבים טבעיים למשחק, למידה ושהיה, מקום לפרוק בו אנרגיה בצורה בריאה או פשוט ליצור פינת קסם בבית הספר שממנה יהנו תלמידים ומורים כאחד, מעולם לא היה זמן טוב יותר לפתח את חצר בית הספר ולהפוך אותה ללב הפועם של בית הספר.

מתוך עבודה עם מאות בתי ספר, תכנון ועיצוב של מאות חצרות, אנו עדים לשינויים הגדולים שמתרחשים באותם בתי הספר. תלמידים נהנים להגיע אל החצרות ולמצוא בהן אתגרים לימודיים ומשחקיים ובכך לפתח את היכולות החשובות האלו. לא פחות חשובה היא העובדה כי גם צוות המורים וההנהלה דיווחו על שיפור בתחושה ובהנאה שלהם מחצר בית הספר ואנו עכשיו מבינים כמה חשוב לשהות במרחבים שתוכננו בצורה חכמה וטובה ונותנים מענה ראוי בזמן היציאה מכיתות הלימוד הרגילות.

על ידי עבודה עם ארגון מנוסה כמו חלום חדש, בתי ספר יכולים ליצור מרחבים חוץ כיתתיים המותאמים לצרכים הספציפיים של התלמידים וסגל המורים. השקעה בעיצוב חצר בית ספר טבעית ומגוונת היא השקעה בעתיד ילדינו. כאן תוכלו להתרשם מכמה מהפרוייקטים שעשינו.

על ידי עבודה עם ארגון מנוסה כמו חלום חדש, בתי ספר יכולים ליצור מרחבים חוץ כיתתיים המותאמים לצרכים הספציפיים של התלמידים וסגל המורים. השקעה בעיצוב חצר בית ספר טבעית ומגוונת היא השקעה בעתיד ילדינו.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter