נזקי הקורונה ברמה החברתית – ריחוק חברתי – איך זה משפיע על ילדינו ואיך נוכל להיטיב איתם בימים של חזרה לשגרה?

ילדים וקורונה

אין ספק שאחד הדברים היותר קשים בכל תקופת הקורונה היה הריחוק החברתי והמשפחתי שכולנו חווים. בני האדם הם יצורים חברתיים מטבעם כך שמהלך שכזה בהחלט נוגד את טבע האדם. אנו עדים לתופעות חריגות שלא הכרנו מעולם הנובעות מאותו ריחוק חברתי מדובר.

מדענים פסיכולוגיים במרכז המדע לחיבור חברתי של אוניברסיטת וושינגטון, בחנו את ניתוק הקשר החברתי והחוויות הקליניות. המחקרים שלהם עוזרים לנו להבין את תופעות הלוואי של התרחקות חברתית ולהציע אסטרטגיות להתמודדות איתן.

בני אדם הם יצורים חברתיים ובזמנים של לחץ ומחלה, הימנעות מחיבור חברתי יכולה ליצור לחץ ומחלה נוספים. לאנשים בודדים יש רמות גבוהות יותר של ההורמון קורטיזול, אינדיקטור למתח וסיכוי גבוה יותר להראות תגובות חיסוניות חלשות יותר לפתוגנים, ונמצאים בסיכון מוגבר למוות בטרם עת. בידוד יכול להוביל לדיכאון, מחשבות אובדניות ומצבים קליניים אחרים.

מחקרים אלו מדברים הרבה על ההתמודדות של כלל בני האדם עם הריחוק החברתי אך של ילדים בפרט. ילדים כאמור אוהבים מאוד לשחק וליצור אינטראקציות עם ילדים אחרים וכשזה לא מתאפשר הם מחפשים פתרונות במקומות אחרים ולא בהכרח טובים יותר. עם החזרה ההדרגתית לשגרת החיים ולמצב בו בתי ספר פתוחים שוב, חשוב לשים לב ולתת דגש ומענה לאותם צרכים.

התפקיד שלנו כהורים ומורים הוא לדעת את המצב הזה, להכיר בו ולתת מענה הולם. חשוב מאוד לדבר איתם ולשמוע מהם איך הם חוו את התקופה הזו. לשמוע ולהקשיב להם עוזר מאוד בשני תחומים חשובים.

הראשון- יש מי שמקשיב להם- גם להם הבידוד הזה היה קשה ואין ספק שגם להורים שלהם היה קשה, ולכן חשוב מאוד להקשיב לקשיים שהיו להם ולפתרונות שהם מצאו בתקופה הזו. לאפשר להם לתת ביטוי לתחושותיהם ולא לצבור את כל התחושות בעולמם הפנימי בלבד. איך הם העבירו את הזמן? אילו משחקים חדשים הם גילו? האם הם גילו תחביבים חדשים בזמן הזה? האם הם גילו נושאים חדשים שמעניינים אותם? מה הם יעשו אחרת עכשיו? מה היה להם קשה? איך הם מעריכים את היכולת לפגוש בילדים אחרים לאחר תקופה ממושכת שכזו? כל אלו הן שאלות מעולות שנוכל לשאול אותם כשדברים יחזור לשגרה.

התחום השני הוא מה אנחנו יכולים ללמוד מהתקופה הזו ואיך נוכל לעשות דברים אחרת עכשיו? – האם היחס שלהם השתנה כלפי חבריהם? האם הם יצרו קשר עכשיו עם ילדים שהם לא יצרו איתם קשר בעבר? מה הם רוצים להגיד לחברים שלהם אחרי כל מה שעברו? איך הם חושבים ששגרת הלימודים צריכה להתנהל לאחר כל מה שקרה?

כל אלו הן שאלות שיכולות וצריכות לעודד אותם לראות דברים באור חדש, לנסות דברים חדשים, להתחבר עם ילדים נוספים וליצור שיתופי פעולה חדשים שאולי לא היו קורים לולא הבידוד החברתי.

נשמח מאוד לשמוע את הדברים שעלו בדיונים הללו.

מוזמנים לשתף את התכנים שעלו בעמוד הפייסבוק שלנו :

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter