החשיבות של למידת חוץ בבתי ספר

כיתת חוץ בבית ספר

דמיינו כיתה שבה התלמידים לא רק יושבים ליד שולחנותיהם, אלא עוסקים באופן פעיל בלמידה חווייתית ומעשית בחיק הטבע. כמחנכים, יש לנו הזדמנות ליצור מרחבי למידה בחוץ שיוכלו להועיל לתלמידים שלנו במשך שנים רבות. אל תפספסו את ההזדמנות ללמוד עוד על האופן שבו חינוך חוץ יכול להועיל לתלמידים שלכם.

כמחנכים, אנו כל הזמן מחפשים דרכים לשפר את התוצאות האקדמיות של התלמידים שלנו. בעוד שהוראה מסורתית בכיתה משחקת תפקיד חשוב בתהליך הלמידה, מחקר הראה שלשילוב הזדמנויות למידה בחוץ יכולה להיות השפעה משמעותית על מעורבות התלמידים, הביצועים האקדמיים והרווחה הכללית שלהם.

מחקר אחד, שפורסם בכתב העת "Frontiers in Psychology", מצא שתלמידים שהשתתפו בתוכניות חינוך בחוץ שיפרו כישורי פתרון בעיות, הערכה עצמית גבוהה יותר והגברת המוטיבציה ללמוד בהשוואה לעמיתיהם שלא השתתפו בחינוך בחוץ.

מחקר אחר, שפורסם ב-"Journal of Environmental Education", מצא שתלמידים שהשתתפו בהוראה מדעית בחוץ קיבלו ציון גבוה משמעותית במבחני הישגים מאשר בני גילם שקיבלו הוראה מסורתית.

מרחבי למידה חוץ כיתתיים - בית ספר מעונה
כיתת חוץ דגם "גלילאו" של חלום חדש

אבל היתרונות של למידה בחוץ חורגים מעבר לביצועים אקדמיים בלבד. הוכח שהשהות בטבע משפרת את הבריאות הנפשית והפיזית. מחקר שפורסם ב-"International Journal of Environmental Research and Public Health" מצא כי בילוי בטבע יכול להפחית תסמינים של דיכאון וחרדה, ולשפר את הרווחה הכללית. בנוסף, הוכח כי פעילות גופנית בחוץ משפרת את התפקוד הקוגניטיבי, הקשב והזיכרון.

אז איך נראית למידה בחוץ בפועל? למידה בחוץ יכולה ללבוש צורות רבות, החל משיעור על שביל טבע, דרך חינוך לגינון וחקלאות ועד כיתות חוץ ואמפיתיאטרון. כמה דוגמאות לתוכניות למידה בחוץ מוצלחות מרחבי העולם כוללות:

גן הילדים "היער" בדנמרק, בו ילדים צעירים מבלים את כל יום הלימודים בחוץ, לומדים ומשחקים בטבע.

תוכנית הגידול של בית הספר בארצות הברית, המלמדת תלמידים על שימור וניהול סביבתי באמצעות גינון מעשי ושיקום בתי גידול.

פרויקט הכיתה החיצונית בדרום אפריקה, שהופך שטחי בית ספר לא מנוצלים למרחבי למידה חיצוניים תוססים, עם גינות, מגרשי משחקים ומטבח חיצוני.

 גן הילדים "היער" בדנמרק (תמונות מ-teachearlyyears.com)

לסיכום, המחקר ברור: ללמידה בחוץ יכולה להיות השפעה חיובית על מעורבות התלמידים, הביצועים האקדמיים והרווחה הכללית של התלמידים והמורים. כמנהלי בתי ספר ומורים, יש לנו הזדמנות ליצור מרחבי למידה חוץ כיתתיים שיכולים להועיל לתלמידים שלנו במשך שנים רבות. בואו נעבוד יחד כדי לשלב יותר הזדמנויות ללמידה בחוץ בבתי הספר שלנו וליצור מרחבי למידה חיצוניים ברי קיימא עבור התלמידים שלנו.

רוצים לדעת יותר על מרחבי הלמידה החוץ כיתתיים שלנו?

אתם גם יכולים ליצור איתנו קשר לכל שאלה או עזרה שתצטרכו!

מקורות מידע:
"The Impact of Outdoor Education on the Development of Problem-Solving Skills, Self-Esteem, and Motivation to Learn in Primary School Children" published in Frontiers in Psychology
"The Effects of Outdoor Science School on Student Achievement" published in the Journal of Environmental Education
"Nature Contact and Mental Health in Children and Adolescents: A Systematic Review of the Effects of Different Contact Characteristics" published in the International Journal of Environmental Research and Public Health.

 

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter