יערות מאכל, מה זה ?

סימן כיוון יערות מאכל

לפני כחודש פורסם שעיריית תל אביב בשיתוף עם תנועת "מגמה ירוקה" חונכים פרוייקט של הקמת יער מאכל בדרום העיר: ‫"בימים אלה נשלמות ההכנות לפתיחתו של "יער מאכל" בפארק החורשות בדרום העיר, בין המכון הפתולוגי אבו כביר, עמותת צער בעלי חיים והכנסייה הרוסית הפרובוסלבית. תושבי השכונות הסמוכות – שפירא, נוה עופר, פלורנטין ונוה שאנן – יוכלו לוותר מדי פעם על קניות בשוק או בסופרמרקט, לטובת צמחים טריים שייקטפו בשלושת הדונמים שהוקצו לגינה הזו…"

"יער מאכל" הוא יער מעשה אדם המשמש לחקלאות ברת קיימא אשר שואב את השראתו מיערות הגשם, חורש טבעי ויערות ירוקי עד. שיטה חקלאית זו מתקיימת מזה מאות שנים במקומות שונים בעולם והיא חלק מרכזי מאוד בתפיסת הפרמקלצ'ר. בארץ מוכר הבוסתן הארץ ישראלי, שכמו ביער מאכל נשען על צמחיה מקומית ורב שנתית, ומטרתו היא תנובת של מזון מגוון בכל עונות השנה במינימום תחזוקה.

ביער מאכל יוצרים מערכת אקולוגית קטנה ועצמאית שתוך כמה שנים, מרגע ביסוסה, כמעט ולא זקוקה להתערבות אנושית על מנת לשגשג ולהניב. כמו כן ינתן דגש לתנובה מגוונת מעבר למזון, כגון נישות אקולוגיות שמזמנות בעלי חיים, צמחים שונים בעלי סגולות מרפא, חומרי גלם לבנייה והסקה ועוד.

בהיבט הסביבתי יש יתרונות עצומים ליערות מאכל. אלה מהווים נישות אקולוגיות ובתי גידול למגוון ביולוגי רחב ועשיר. כמו כן היערות משביחים את הקרקע, יוצרים מאסה אורגנית ומחזירים את הפוריות לאדמה. הם מהווים פתרון להזרמת מי גשמים וניקוזם, עוזרים במניעה של סחף קרקע ומהווים ריאה ירוקה ומטהרת אוויר.

בשנים האחרונות המגמה להקמת יערות מאכל בארץ גדלה ומתבססת. יער המאכל בקידרון מהווה דוגמא חיה, ואחראי להקניית הידע תוך קורסים מסודרים שמתרחשים בגבולותיו.

בעינינו, יערות מאכל הן פיתרון הכרחי לביסוסם של חיים ברי קיימא במציאות המודרנית שאנחנו חיים בה. אנחנו מלאים בתקווה שעוד ועוד פרוייקטים כאלה יצאו לפועל.

מצורף קישור לכתבה העוסקת בנושא : http://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4756072,00.html

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.