למה חשוב שילדים ישחקו בגני משחקים

חלום חדש - החזון שלנו

אנחנו חיים בעידן המסכים. הם נמצאים סביבנו בכל מקום. חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. הילדים שלנו נולדו לעולם בו לכל אחד מאיתנו יש סמארטפון סופר מתוחכם בכיס, שדרכו אנחנו חווים רבדים רבים מהמציאות היומיומית שלנו. בתור ילד, אני העברתי שעות רבות מהיום בחוץ. במגרש המשחקים, במגרשי הכדורגל והכדורסל. במדשאות, בחורשים ובגבעות.

כיום המצב שונה. ילדים רבים מעבירים שעות רבות מאוד מול מסכים. אם בצפייה פסיבית ואם במשחק אינטראקטיבי, אבל כמעט ולא נמצאים בסיטואציות חברתיות ובין אישיות שיעזרו להם להתפתח רגשית ובנוסף, כמעט ולא מפעילים את הגוף והמחשבה כדי לפתח יכולות פיזיות וקוגניטיביות.

חשוב להבין שזה לא שילדים הפסיקו להנות ולאהוב מגרשי משחקים, אלא פשוט שהתחרות על תשומת הלב שלהם גדלה בצורה משמעותית. גם אנחנו, ההורים, כבר פחות זמינים ונוכחים כדי לשחק איתם שם וללוות אותם בשנים הראשונות שלהם.

כמה מאיתנו יצאו לגן משחקים עם הילד שלהם וראו עשרות הורים מסביב עם מבט שקוע בסמארטפון, נראים כמו מחכים שהתענוג המפוקפק הזה יחלוף

מתקני משחק - סמוראי
"הסמוראי" שלנו
מתקני משחק
"השר הטבעות" שלנו

גני משחקים מציעים מגוון של יתרונות התפתחותיים משמעותיים

זה לא סוד שילדים אוהבים לשחק ולהוציא אנרגיה. מגרשי משחקים מספקים מוצא לאותם אנרגיה ודמיון חסרי גבולות. אבל האם ידעת שמגרשי משחקים מציעים גם יתרונות התפתחותיים משמעותיים?

גני שעשועים עוזרים לילדים לפתח מיומנויות מוטוריקה גסה ועדינה בזמן שהם מטפסים, מתנדנדים ומחליקים. הם גם מעודדים התפתחות חברתית ורגשית כאשר ילדים מקיימים אינטראקציה עם בני גילם ומקדמים התפתחות קוגניטיבית כאשר ילדים עוסקים במשחק יצירתי ומעמיד פנים.

כדי לגשר על הפערים האלה, יש חשיבות רבה להקמה של מגרשי משחקים טבעיים ומאתגרים בחצרות בית הספר. זה מקום סטרילי ממסכים (בעיקר בגילאי בית ספר יסודי), וחשוב לתת להם את האפשרות לחקור ולהתנסות בשימוש ומשחק חופשי במתקנים מהסוג שקיים במגרשי משחקים וגני שעשועים.

בנוסף, חלק גדול מהילדים מתקשים לבוא לידי ביטוי בשיעורים פרונטליים ובהפנמה של חומרים לימודיים הנלמדים בתוך כותלי הכיתה. מצב זה מוביל לרוב לתחושות של חוסר ערך, תסכול וחוסר ביטחון עצמי. לרוב, דווקא ילדים מהסוג הזה יפרחו בחצר המשחקים ובגני השעשועים, ודרך פעילויות כאלה יצברו ביטחון עצמי וזהות חברתית. חשוב לתת להם את האפשרות לממש את אופיים ויכולותיהם במרחבי הלמידה החוץ כיתתיים השונים.

אז בפעם הבאה שאתם תראו מגרש משחקים, אל תראו רק מקום שכיף לילדים לשחק בו. נסו לראות את כל היתרונות ההתפתחותיים שהוא מציע ודאגו לעודד את הילדים בחייכם לצאת ולשחק!

1. גן המשחקים הטבעי מעודד פעילות גופנית

פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור לשמור על משקל בריא לילדים, להפחית את הסיכון להשמנה ולהגביר את הכוח, הסיבולת והכושר הגופני הכללי שלהם.פעילות גופנית במגרש המשחקים יכולה גם לעזור להפחית מתח, לשפר את הבריאות הנפשית ולהגביר את האינטראקציה החברתית ואת הביטחון העצמי. מחקרים הראו גם שילדים פעילים פיזית נוטים יותר להיות פעילים פיזית כמבוגרים, מה שיכול לסייע במניעת מספר מחלות כרוניות כגון מחלות לב, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן.

2. גני משחקים עוזרים לפתח מיומנויות חברתיות

משחק עם ילדים אחרים הוא חלק חשוב בהתפתחות הילד, מכיוון שהוא מאפשר להם לתקשר עם אנשים אחרים וללמוד מיומנויות חברתיות חשובות. באמצעות משחק, ילדים לומדים לשתף פעולה ולשתף אחרים, כמו גם לומדים לנהל משא ומתן ולפתור בעיות. כל אלו מיומנויות חשובות שיעזרו להם במהלך הלימודים ולאורך כל חייהם. המשחק גם מאפשר לילדים לתרגל יצירת קשרים עם ילדים אחרים ולבנות את הביטחון החברתי שלהם. הם זוכים לתרגל אמפתיה ולומדים לכבד את הרעיונות והדעות של אחרים. באמצעות משחק ילדים לומדים לבטא את עצמם ולפתח את תחושת הזהות שלהם. לכן, חיוני ביותר שלילדים יהיו הזדמנויות רבות לשחק עם ילדים אחרים בסביבה טבעית ונטולת מסכים!

3. מתקני המשחק בגן המשחקים מעודדים יצירתיות

כאשר לילדים ניתנת ההזדמנות לשחק בחופשיות, יש להם הזדמנות לחקור ולצמוח. כשהם יוצרים משחקים וחוקים משלהם, הם מפתחים מיומנויות מפתח לפתרון בעיות ומשפרים את היצירתיות שלהם. סוג זה של משחק פתוח מאפשר לילדים לחקור רעיונות, להתנסות עם העולם הסובב אותם ולבנות ביטחון עצמי. על ידי מתן הזדמנות למשחק לא מובנה, ילדים מסוגלים ללמוד בקצב שלהם ולפתח מיומנויות שיועילו לעתידם. דרך תהליך יצירת המשחקים והכללים שלהם, ילדים יכולים גם ללמוד את החשיבות של קבלת החלטות, נטילת סיכונים ועבודה משותפת. משחק מסוג זה חיוני בהתפתחותם של ילדים ויכול לספק להם בסיס חזק לעשייה העתידית שלהם ולהתמודדויות שונות שיתקלו בהם כנערים וכמבוגרים.

מתקני משחק - אתגר החבלים
"האתגר החבלים" שלנו
מתקני משחק - מאנקי בר
"המאנקי בר" שלנו

4. מעניק לילדים תחושות הישג

מכירים את ההרגשה אחרי שסיימנו אימון קשה, ריצה ארוכה או טיפוס על ראש גבעה? כן, התחושה הטובה הזאת של הישגיות וערך עצמי שקיימת גם אצלנו – המבוגרים. אז אצל ילדים, משחק בגני שעשועים ופעילויות כמו טיפוס לראש המגלשה או נדנוד לאורך כל הדרך על סורגי הקופים מהוות דרכים מצויינות לחקור את הגבולות שלהם ולבנות את הביטחון העצמי שלהם. זה לא רק עוזר להם לפתח כוח פיזי, שיווי משקל וזריזות, אלא גם עוזר להם להרגיש תחושת גאווה והישג. זוהי דרך מעולה להגברת ההערכה העצמית שלהם ולעזור להם להיות בטוחים יותר ביכולות שלהם. בנוסף הסביבה של גן המשחקים מעודדת את הילדים לתרגל לקיחת סיכונים ולאתגר את עצמם, מה שיכול לעזור להם להיות פתוחים יותר לנסות דברים חדשים. 

5. בגן המשחקים ניתן ללמוד ולהתנסות בלקיחת סיכונים

באמצעות משחק ילדים לומדים לקחת סיכונים בסביבה בטוחה. לקיחת סיכונים היא חלק חשוב מהתבגרות, שכן היא עוזרת לילדים לחקור את סביבתם ולפתח את הביטחון העצמי שלהם. על ידי משחק משותף, ילדים לומדים לסמוך אחד על השני ולפתח את כישוריהם החברתיים. לדוגמה, טיפוס על מבנה גבוה נותן לילד תחושת הישג, בעוד שמשחק תופסת עוזר לילדים ללמוד להתחלף ולחלוק. נטילת סיכונים גם עוזרת לילדים לפתח את כישורי פתרון בעיות וחשיבה יצירתית שלהם. גני משחקים מספקים לילדים דרך בטוחה ומהנה לבחון רעיונות חדשים ולפתח את כישוריהם. בסך הכל, משחק בגני משחקים עוזר לילדים ללמוד לקחת סיכונים בסביבה בטוחה ותומכת.

6. תומך בפיתוח מיומנויות מוטוריות

גני שעשועים מספקים הזדמנויות לילדים לפתח את המוטוריקה הגסה שלהם. אלו המיומנויות המערבות את השרירים הגדולים של הגוף וחשובות לפעילויות כמו הליכה, ריצה וטיפוס. מגרשי משחקים מציעים מגוון של מתקני משחק שיכול לעזור לילדים לפתח את המיומנויות הללו, כגון נדנדות, שבילי דילוג, מגלשות ומוטות קופים.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן
גן משחקים טבעי בבית ספר "על אזורי" בכפר ורדים
גני משחקים טבעיים
"הגן מוסיקלי" שלנו

לסיכום, גני משחקים מספקים לילדים את ההזדמנות לחקור, לשחק ולהתרועע. הם עוזרים לפתח מיומנויות מוטוריקה עדינה וגסה, והם מספקים מקום בטוח לילדים לשחק. תפקידם של גני המשחקים בהתפתחות חברתית ורגשית הוא קריטי ואין לו תחליף. הכרת הגבולות העצמיים, תחושות הצלחה, דינמיקות חברתיות ועוד יכולים להתרחש רק בגן המשחקים.

האם יש לכם גן משחקים בחצר בית הספר?

חלום חדש מתכנן ומקים גני משחק טבעיים בחצרות בתי ספר קרוב לעשור. יש לנו נסיון עשיר ומגוון גדול של מתקנים ואלמנטים. אנחנו מתמקדים ביצירה של גני משחק טבעיים ככל האפשר.

אתם גם יכולים ליצור איתנו קשר לכל שאלה או עזרה שתצטרכו!

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter