פיסול סביבתי מחומרים ממוחזרים: הפכו את חצר בית הספר למקום מעורר השראה ליצירתיות וקיימות

פסלים סביבתיים

יצירת פסלים סביבתיים מחומרים ממוחזרים היא דרך מרתקת וחדשנית ללמד את התלמידים על קיימות, אמנות ותושייה. כמנהלי בתי ספר ומורים, אתם יכולים לשלב פרויקטים של פיסול סביבתי בתכנית הלימודים שלכם כדי לעורר יצירתיות, להעלות את המודעות הסביבתית ולקדם למידה שיתופית. במאמר זה, נחקור את היתרונות של פיסול סביבתי, נספק רעיונות ליצירת פסלים עם חומרים ממוחזרים שונים, ונחלוק דוגמאות מעוררות השראה מבתי ספר ואמנים.

מקורות הפיסול הסביבתי מחומרים ממוחזרים

פיסול סביבתי - פעילות

ניתן לעקוב אחר ההיסטוריה של פיסול סביבתי מחומרים ממוחזרים עד למאה ה-20 כאשר אמנים החלו לחקור חומרים וטכניקות חדשות בתגובה לדאגות הסביבתיות הגוברות ולמודעות הגוברת לפסולת וצריכה. 

תנועה זו נוצרה בהשראת הדאדאיסטים והסוריאליסטים, שאימצו את הרעיון של אמנות "חפצים מצויים" תוך שילוב פריטים שנזרקו בתהליך יצירת האמנות שלהם כדי לערער על תפיסות מסורתיות של חומרים אמנותיים ואסתטיקה. כשהתנועה הסביבתית צברה תאוצה בשנות ה-60 וה-70, אמנים כמו רוברט סמית'סון וננסי הולט היו חלוצים בתנועת ה-Land Art, ויצרו מיצבים בקנה מידה גדול.

אמנים אלו הניחו את הבסיס לפרקטיקה העכשווית של פיסול סביבתי באמצעות חומרים ממוחזרים, השואפת לשלב ביטוי אמנותי עם אקטיביזם סביבתי וקיימות. כיום, אמנים ברחבי העולם עושים שימוש חוזר בחומרים שנזרקו, כמו צמיגים, בקבוקי פלסטיק ופחיות אלומיניום, כדי ליצור פסלים מעוררי מחשבה המקדמים מודעות סביבתית, מאתגרים את תפיסות היופי המקובלות ומעוררים פתרונות יצירתיים לבעיות סביבתיות.

היתרונות של פיסול סביבתי בבתי ספר

פיסול סביבתי - פסלי פינות ישיבה

הכנסת פרויקטים של פיסול סביבתי לתכנית הלימודים של בית הספר שלכם מציעה מגוון יתרונות חינוכיים וסביבתיים. חלק מאלה כוללים:

 • טיפוח יצירתיות: פיסול סביבתי מאתגר את התלמידים לחשוב בצורה יצירתית ולפתח ביטויים אמנותיים ייחודיים תוך שימוש בחומרים לא שגרתיים.
 • קידום קיימות: על ידי שימוש בחומרים ממוחזרים, התלמידים לומדים את החשיבות של הפחתת פסולת ושימוש חוזר במשאבים, התורמים לעתיד בר-קיימא יותר.
 • עידוד שיתוף פעולה: פרויקטים של פיסול סביבתי כוללים לרוב עבודת צוות, המאפשרת לתלמידים לפתח מיומנויות תקשורת, שיתוף פעולה ופתרון בעיות.
 • חיבור בין אמנות למדע: פיסול סביבתי מספק פלטפורמה ללמידה בינתחומית, מגשר על הפער בין אמנות, מדע ולימודי סביבה.

על ידי שילוב פרויקטים של פיסול סביבתי בתוכנית הלימודים שלכם, תוכלו ליצור חוויות מרתקות וחינוכיות המקדמות הן ביטוי אמנותי והן אחריות סביבתית.

רעיונות ליצירת פסלים סביבתיים מחומרים ממוחזרים בחצר בית הספר

קיימות אינספור אפשרויות ליצירת פסלים סביבתיים באמצעות חומרים ממוחזרים. הנה כמה רעיונות להתחלה, מאורגנים לפי סוג החומר:

פיסול סביבתי מצמיגים

פיסול סביבתי - פסלי משחק
 • אדניות צמיגים: הפכו צמיגים ישנים לאדניות צבעוניות על ידי צביעתם ומילוים באדמה ובצמחים.
 • מגרש משחקים לצמיגים: צרו מגרש משחקים ייחודי על ידי ערימה, תלייה או סידור צמיגים ליצירת מבני טיפוס, נדנדות או מנהרות.
 • פסלי צמיגים: השתמשו בצמיגים לבניית פסלים בקנה מידה גדול, כגון חיות, צורות מופשטות או צורות גיאומטריות. אנו בחלום חדש מתמחים בבניית פסלים כאלו.

מוזמנים להציץ בכמה דוגמאות כאן

פיסול סביבתי מבקבוקי פלסטיק

פיסול סביבתי - פסלי משחק
 • חממת בקבוקים: בניית חממה באמצעות בקבוקי פלסטיק כאבני בניין, מעולה ללימוד התלמידים על נושאי המיחזור וחקלאות בת קיימא.
 • נברשת בקבוקים: צרו נברשת תאורה על ידי חיבור בקבוקי פלסטיק עם נורות LED בפנים, המדגים את הפוטנציאל למחזור חומרי פסולת.
 • מיצב אמנות בקבוקים: עצבו מיצב אמנותי בקנה מידה גדול באמצעות בקבוקי פלסטיק, כגון וילון צבעוני, מבנה דמוי גל או צורה מופשטת.

פיסול סביבתי מפחיות אלומיניום

פיסול סביבתי - פסלי משחק
 • פסיפס קופסאות שימורים: צרו פסיפס תוסס באמצעות פחיות אלומיניום צבעוניות, על ידי חיתוך שלהן לצורות או ריסוק שלהן ליצירת משטחים בעלי מרקם.
 • פעמוני רוח: בנו סט של פעמוני רוח באמצעות פחיות אלומיניום, קידום ביטוי יצירתי ומודעות למיחזור.
 • פסלי קופסאות שימורים: עצבו ובנו פסלים באמצעות פחיות אלומיניום, תוך בחינת הפוטנציאל של החומר הרב-תכליתי הזה באמנות ובעיצוב.

אלו הן רק כמה דוגמאות לאופן שבו אתם יכולים להשתמש בחומרים ממוחזרים כדי ליצור פסלים סביבתיים בבית הספר שלכם. ישנן כמובן עוד הרבה אפשרויות, אך אנחנו בטוחים כי אלו הן דוגמאות טובות ופשוטות להתחלה.

טיפים ליישום פרויקטים של פיסול סביבתי בבתי ספר

פיסול סביבתי - פסלי ספריה

כדי לשלב בהצלחה פרויקטים של פיסול סביבתי בתוכנית הלימודים של בית הספר שלכם, שקלו את העצות הבאות:

 • שיתוף פעולה עם מורים ממגוון תחומים שונים: חברו בין מורים ממקצועות שונים כדי ליצור פרויקטים בין-תחומיים המחברים אמנות, מדע ולימודי סביבה.
 • חומרי מקור מקומיים: אספו חומרים ממוחזרים מבית הספר ומהקהילה המקומית שלכם, בכדי ללמד את התלמידים על החשיבות של צמצום הפסולת ושימוש חוזר במשאבים.
 • שלבו את הקהילה: ערבו את ההורים, אמנים מקומיים וארגונים ירוקים בפרויקטי הפיסול הסביבתי שלכם, טיפוח שיתוף פעולה ותמיכה קהילתית תמיד חשובים בפרוייקטים מסוג זה.
 • הציגו את עבודות התלמידים: הקימו מיצג עבור הפסלים המוגמרים בבית הספר שלכם כדי לחגוג את הישגי התלמידים ולהעלות את המודעות הסביבתית.

דוגמאות מעוררות השראה של פסלים ואמנים סביבתיים

ישנן דוגמאות רבות של פסלים ואמנים סביבתיים שיכולים לשמש השראה לפרויקטים בבית הספר שלכם. הנה כמה דוגמאות בולטות:

 • פרויקט "שטוף לחוף" (Washed Ashore Project): פרויקט אמנות זה יוצר פסלים בקנה מידה גדול של בעלי חיים ימיים באמצעות פסולת פלסטיק שנאספת מחופים, ומעלה את המודעות לזיהום הפלסטיק והשפעתו על החיים הימיים.
 • Sayaka Ganz: Sayaka Ganz הוא פסל שיוצר פסלים דינמיים של בעלי חיים באמצעות חפצי פלסטיק משוחזרים, המדגיש את החשיבות של מיחזור ואת היופי של חומרים מחודשים.
 • Thomas Dambo: תומס דמבו הוא אמן שבונה פסלים ומתקנים בקנה מידה גדול באמצעות חומרים ממוחזרים, כגון משטחי עץ, גרוטאות מתכת ופלסטיק מושלך.

סיכום

לסיכום, פרויקטים של פיסול סביבתי המשתמשים בחומרים ממוחזרים מציעים דרך ייחודית ומושכת עבור מנהלי בתי ספר ומורים לשלב קיימות, יצירתיות ושיתוף פעולה בתוכנית הלימודים שלהם. על ידי יצירת פסלים מצמיגים, בקבוקי פלסטיק, פחיות אלומיניום וחומרים ממוחזרים אחרים, התלמידים יכולים לפתח הבנה עמוקה יותר של החשיבות של הפחתת פסולת, שימוש חוזר במשאבים והגנה על הסביבה.

על ידי יישום פרויקטים של פיסול סביבתי בבית הספר שלכם ולקיחת השראה מאמנים ודוגמאות חדשניות, תוכלו לטפח תרבות של קיימות, ביטוי אמנותי ולמידה בין-תחומית שתוכל להעניק מידע חשוב לתלמידים שלכם בנושאים החשובים הללו.

אנו בחלום חדש עוסקים בפיסול סביבתי כבר למעלה מ9 שנים. במהלך תקופה זו יצרנו פסלים רבים בפרוייקטים עם אלפי תלמידים ומאות בתי ספר ורשויות מקומיות.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

הקטלוג החדש שלנו כאן!

בואו לראות את התוצרים החדשים שלנו לפני כולם

קטלוג מוצרים

השאירו פרטים כאן ונשלח אותו אליכם בחינם

(אם אתם לא רואים את המייל בדקו בעמודת ׳קידום מכירות׳ או ב׳ספאם׳)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter