היתרונות במרחבי למידה חוץ כיתתיים לעומת למידה ב-4 קירות

היתרונות במרחבי למידה חוץ כיתתיים לעומת למידה ב-4 קירות

היום כבר ברור לרבים כי ללמידה מחוץ לכתלי הכיתות יש יתרונות רבים. למידה מחוץ לכיתות יכולה להתבצע במגוון שטחים בבית הספר, כך שהתלמידים יכולים ללמוד את המקצועות השונים כשהם נמצאים תחת כיפת השמיים, בטבע, נושמים את האוויר, חשים את מגע האדמה או יושבים ליד בריכת מים על הדשא הרך ומריחים את ריח הצמחייה. בעידן שבו הטכנולוגייה והמסכים נמצאים לצד הצורך לשהות, לשחק וללמוד בחוץ, יש פתרון שיודע לשלב את כלל הגורמים ולהעניק חוויה משמעותית וחדשה לתמידי ומורי בית הספר.

מרחבי למידה חוץ כיתתיים מייצרים גירוי לחושים. עוררות החושים מאפשרת חוויית למידה שונה. למידה המתבצעת למשל בגינה מתאימה תאפשר לילדים לשמוע מוזיקה של פעמונים המשמיעים נגינה כתוצאה מהאינטראקציה עם משב הרוח. כמו כן, יוכלו הילדים להריח ולאכול מזונות שהם עצמם גידלו בגינות. האפשרות לגדל מזון באופן עצמאי טומן בחובו למידה מעשירה, חוויה אותנטית ונכונה ואלו הן כמובן רק דוגמאות ספורות לאפשרויות הקיימות כאשר עורכים את תהליכי הלמידה בחוץ. עצם השהייה במרחבים הפתוחים מעוררת בתלמידים סקרנות ומוטיבציה, התרגשות ותחושת קלילות. לא לחינם אנו – הבוגרים, נזכרים בנוסטלגיה בטיולים השנתיים אשר התקיימו בטבע ופחות זוכרים את השיעור בו שיננו חומר בכיתה הסגורה. הלמידה בחוץ מזמנת אתגרים חדשים, מפתחת עצמאות והופכת את החומר הנלמד לרלוונטי לחיים. במסגרת הלמידה יכולים הילדים להימצא בקשר עין זה עם זה וברור שהשהות בחוץ מזמנת יותר אינטראקציות חברתיות. אם לא די בכך, מעודד פיתוח מרחבים טבעיים יצירתיות ולקיחת סיכונים מבוקרים, תוך כדי פיתוח יכולת ההתמודדות עם חוסר ודאות ופיתוח קשרים עם הסובבים. כל התהליכים הללו משפרים את המוטיבציה של התלמידים וכתוצאה מכך גם את ההישגים שלהם בלימודים.

1. רפורמת גפן והשינוי שהיא מביאה איתה - פדגוגיה סביבתית וירוקה

חלום חדש - גינה ובוסתן לימודיים

העתיד כבר דופק על דלתות הכיתות ומאפשר למנהלים ולאנשי החינוך לפתוח אותן לרווחה ולשחרר את התלמידים ללמידה במרחבים הפתוחים. רפורמת גפן – שתחל בשנת הלימודים תשפ"ג, מביאה עימה שינויים משמעותיים ביותר עבור משרד החינוך, שכן אם האוטונומיה של מנהלי בתי הספר הייתה מוגבלת עד היום מבחינת תכני הלימוד, ניתוב התקציבים ללמידה וצורות הלימוד, מעתה יוכלו המנהלים לבחור את התכנים, למעט התכנים שכל התלמידים לומדים ולבחור את התקציבים בהתאם לשאיפותיהם ומטרותיהם, כך שכל תלמיד ותלמידה יקבלו מענה מתאים יותר לצרכים שלהם. החל מהשנה הקרובה יוקצו לבתי הספר סכומים משמעותיים, כאשר המנהלים יהיו האחראיים לניהול התקציב. מהשנה הקרובה ייכנסו המנהלים למערכת גפ"ן ויבחרו תוכניות שאושרו למימוש במסגרת התקציב. המנהלים יוכלו לראות במערכת את הסכום המלא שברשותם, כאשר סכום זה יכלול "תקציב גמיש" – כלומר – כל מנהל ומנהלת יוכלו להחליט כיצד הם מוציאים את התקציב הגמיש על התוכניות הנבחרות מהמערכת בעוד התקציב מחולק למספר סלים.

תכנית גפן נוטה לכיוון החינוך הנהוג בפינלנד – שם מאמינים כי מנהלי בית הספר מכירים את התלמידים, יודעים כיצד לספק מענה לצרכים האישיים שלהם ויכולים לקבל החלטות משמעותיות הקשורות לתקציבים על מנת לעשות זאת. כדי לערוך בקרה אחר ההתנהלות של מנהלי בתי הספר הוחלט כי בתי הספר בארץ יחולקו לשלושה צבעים אשר מגדירים את האופן בו המנהלים מתנהלים מבחינה ארגונית וכלכלית. מנהלים שמתנהלים בצורה נכונה יימצאו תחת ביקורת מינימלית, בעוד מנהלים שאינם מתנהלים בצורה נכונה יימצאו תחת ביקורת רבה יותר, כאשר שתי חברות שזכו במכרז יבצעו את הביקורות.

2. חינוך מוטה עתיד - התוכניות של חלום חדש נמצאות במאגר התוכניות של רפורמת גפן

חלום חדש - קטלוג
רפורמת גפ"ן

הארגון שלנו – חלום חדש, עוסק בתחום החינוך לקיימות. במהלך שנות פעילותינו צברנו ניסיון רב בפיתוח סביבות למידה חוץ כיתתיות והטמעת הלמידה החוץ כיתתית בבתי הספר. ניתן לראות כי כל הפרויקטים שלנו תומכים ומעודדים זאת – בין אם מדובר על יצירת גינה הידרופונית בה ניתן לחקור את הצמחים, גינה ובוסתן בהם ניתן ללמוד, פינות ישיבה בטבע – אותן אנו בונים ברוח הקיימות, כיתות חוץ מגוונות כמו למשל: פרגולה ירוקה, ספריית חוץ ואוהל אינדיאני בהן ניתן ללמוד באופן פרטי או בקבוצות קטנות באוויר בפתוח או חממה לימודית לגידול תבלינים, צמחי מאכל וצמחי נוי בהן יכולים התלמידים ללמוד ולחקור בהנאה. תכנית הגמישות הניהולית של רפורמת גפן מאפשרת לנו לבצע שינויים עצומים בבתי הספר ולהנגיש את תחומי הקיימות ואיכות הסביבה לקהלים השונים. חשוב לנו מאוד שהמנהלים יבינו כי ישנם תקציבים שניתן לנצל. תקציבים אלו תואמים לתוכניות שאושרו ברפורמת גפן. התוכניות שלנו בסלים הינן: חינוך חברתי-ערכי והעשרה, מענים לאוכלוסיות במיקוד ומענים פדגוגיים ורגשיים. התוכניות מתאימות לתת הסלים: מענים חברתיים, ערכיים וקהילתיים, ילדים ונוער הנמצאים בקבוצות סיכון, כישורי חיים, מניעת התנהגויות מסוכנות, אקלים מיטבי ולמידה רגשית חברתית.

3. חדשנות פדגוגית - הזמן לתכנן את השנה הבאה הוא עכשיו

חדשנות פדגוגית

לכל רפורמה לוקח זמן לחלחל וברור כי השינויים עדיין אינם מובנים לגמרי, שכן גם על המנהלים ללמוד את הרפורמה ולהבין כיצד ניתן להפיק ממנה את המירב. יחד עם זאת, השעון דוחק והמועד לתכנן את השנה הקרובה הוא ממש עכשיו – בחודשי הקיץ, לכן, אנו מזמינים אתכם – המנהלים ואנשי ההוראה להיעזר בנו – ארגון חלום חדש. ההיכרות הרבה, הניסיון שצברנו לאורך השנים, היכולת למקסם את הביצועים במסגרת התקציבים, האהבה שלנו לתחום העיסוק שלנו, המוטיבציה, הסבלנות, היצירתיות, ההתאמה האישית לצרכים של בית הספר והאהבה העצומה שיש לנו לתחום העיסוק שלנו יאפשרו לכם למקסם את התקציבים ולהביא לשיפור ניכר בחייהם של התלמידים. התוכניות הרבות והמגוונות שלנו עוסקות כולן ביצירת חיבורים בין הקמת סביבות למידה חוץ כיתתיות ומרחבי משחק ופנאי בחצר ביה"ס לפדגוגיה הבית ספרית, חינוך לקיימות ולמידה חוץ כיתתית. את התוכניות הרחבות שלנו ניתן לממש באופן מלא או חלקי, בהתאמה לצרכי בית הספר והתקציבים. כשתפנו אלינו נוכל לשבת ביחד ולהגיע לתוצאות המדויקות ביותר עבור התלמידים, כך שהם יוכלו ליהנות מחווית למידה שונה, משוחררת ורעננה שתעורר בהם רצון וסקרנות ללמוד ולא רק צורך לעמוד בהישגים ולבצע מטלות.

4. חלום חדש - משנים עכשיו ופותחים את השנה החדשה עם הרבה מוטיבציה ואנרגיות חיוביות

6 משחקים ירוקים לכל המשפחה!

מרחבי למידה חוץ כיתתיים מאפשרים לתלמידים ללמוד בצורה ממשית ואמיתית ולהפוך להיות מעורבים יותר בחומר הנלמד. ההתנסות הישירה, חווית השהייה במרחבים, האינטראקציה שנוצרת בין חברי הכיתה והמורה – כל אלו מעוררים סקרנות ויוצרים אווירה טובה ומקדמת במישורים רבים. לכל תלמיד ותלמידה יש צרכים שונים מהאחר ולכל בית ספר יש מאפיינים וצרכים משלו. אנו כאן כדי לסייע לכם להפיק מפרויקט גפן את התועלת הרבה ביותר שניתן, כך שתגיעו מוכנים כבר לשנה הקרובה עם שפע שינויים מבורכים ואנרגיות חיוביות. נשמח להגיע אליכם ולערוך לפגישת ייעוץ והכוונה ללא עלות והתחייבות ובמידה שתחליטו להמשיך נוכל להציע לכם את התכנית הנכונה ביותר עבור תלמידיכם.

שתפו:

אלה עשויים לעניין אותכם

הכירו את חלום חדש

ארגון חלום חדש פועל על מנת לחבר את הקהילה לעולם הקיימות, דרך פיתוח סביבות טבעיות, מרחבי למידה חוץ כיתתיים וגני משחק טבעיים.

הכירו את מתקני החוץ שלנו!

הלום חדש מציעה מבחר רחב של מוצרים ליצירת מרחב למידה טבעי מושלם.

גן משחקים טבעי בבית ספר על אזורי תפן

פרויקט מרגש, אשר שילב מתקני משחק טבעיים, סביבות למידה וחקר, פיסול סביבתי, עצי מאכל, צמחי תועלת, פיתוח שטח ועוד.

דברו איתנו!

עם ניסיון של שנים בהקמת מגרש משחקים טבעי, אנו מסוגלים לתת לכם את העזרה המקצועית הדרושה לכם לפרויקט שלכם.

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות!

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו הראשונים לקבל הטבות, הנחות והודעות על קולות קוראים!

newsletter